Prvoodchov majny Rothschildovy

Prvoodchov majny Rothschildovy

Letos se poprvé podařilo odchovat vzácné majny Rothschildovy!!! Již v loňském roce to vypadalo nadějně, ale snesená vejce nově sestaveného páru nebyla oplozená. Skutečný úspěch přišel až letos.

Majna Rothschildova patří dlouhodobě mezi ikonická zvířata v oblasti ochrany přírody, je endemitem ostrova Bali. Početní stavy nebyly nikdy vysoké, na začátku minulého století byly odhadovány na 300-900 jedinců, ale zejména kvůli odchytu pro klecový chov došlo k drastickému poklesu a v roce 1990 zbylo v přírodě posledních 15 ptáků. Jako další příčina ohrožení se uvádí i ztráta biotopu, současná populace čítající cca 35-50 jedinců se nachází na malé ploše 40 km2 v severozápadní části ostrova, v NP West Bali. V roce 2009 byla záložní populace ptáků odchovaných v lidské péči vysazena na ostrov Nusa Penida, který leží jihozápadně od Bali.

Naše zoo je chová od roku 2004, pár pocházející z pražské zoo se tehdy stal v premiéře obyvatelem voliéry v nově otevřeném pavilonu slonů, mláďata však nikdy neměl. V roce 2015 přišel samec a samice ze Zoo Hodonín a byly sestaveny páry dva – jeden v pavilonu slonů, druhý v malé voliérce u pavilonu opic. Tvoří jej hodonínský samec a samice pocházející ze Zoo Plackendael v Belgii. Zimní období tráví ptáci v zimovišti, ale na jaře se stěhují ven. Krmná dávka byla cca týden před přesunem navýšena, hlavně o hmyz v podobě cvrčků, malých švábů nebo moučných červů. Kromě toho si majny pochutnávají na ovoci jako jsou banány, hrušky, hroznové víno, třešně, jablka, dostávají i trochu nakrouhané zeleniny a speciální granule pro plodožravé ptáky či sušené moruše. Chovatelé jim do budky připravili hobliny, které ptáci sice vyházeli :-), ale ke stavbě hnízda využili předložené drobné větvičky a peří, ať již od jiných ptáků či svoje. Samice snesla v období od 10. do 14. června celkem čtyři bleděmodrá vejce, na kterých se při zahřívání se samcem střídala. K líhnutí došlo 27. června, v budce se ozývala dvě mláďata, zbylá dvě vejce oplozená nebyla. Rodiče se střídali i při krmení mláďat. Ta poprvé vylétla z budky o měsíc později a vypadala jako miniatury svých rodičů – byla plně opeřená s černými konci na křídlech a na ocase.

Majna Rothschildova je oficiálním symbolem balijské fauny, objevuje se na mincích či poštovních známkách a vztahuje se na ni zákon, podle kterého jsou všichni ptáci majetkem balijského státu. Je zapsána v Mezinárodním seznamu ohrožených druhů v kategorii CR (= kriticky ohrožený), podléhá mezinárodní úmluvě CITES a je pro ni vypsán i Evropský chovný program (EEP), který vede Zoo Kolín nad Rýnem. V Evropě momentálně chová tento druh 85 institucí v celkovém počtu 335 jedinců. Početní stavy v lidské péči se ve světě odhadují na 700-1000 ptáků.

zveřejněno: čtvrtek 3. srpna 2017 | Věra Vrabcová

Foto Lukáš Ševcovic (29. června) Foto Lukáš Ševcovic (29. června)
Foto Lukáš Ševcovic (8. července) Foto Lukáš Ševcovic (8. července)
Foto Lukáš Ševcovic (15. července) Foto Lukáš Ševcovic (15. července)

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě