koroptev korunkatá Rollulus rouloul

třída: Ptáci

Adopce zvířete

Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 1 500 Kč

koroptev korunkatá

Třída

ptáci

Řád

hrabaví

Čeleď

bažantovití

Velikost

délka těla 22 - 25 cm, hmotnost 140 - 230 g

Potrava v přírodě

semena, plody, bezobratlí

Rozmnožování

snáší 4 - 6 vajec, doba inkubace 17 - 19 dnů

Biotop 

tropický deštný les

 

Rozšíření

Zajímavost 

Jejím revírem je oblast jihovýchodní Asie a ostrovy Borneo a Sumatra, kde obývá nížinné deštné lesy do nadmořské výšky 1200 metrů. U koroptví korunkatých je výrazný pohlavní dimorfismus. Kohoutek je oděn do lesklého modročerného peří a hlavu zdobí červená chocholka. Slepička má šedou hlavičku, černý obojek, rezavohnědá křídla a zbytek peří těla zelený. Kuřátko je hnědé a jak stárne, vybarvuje se do podoby pohlaví, do kterého se narodilo.

Živí se různými spadanými plody, co najdou, především fíky, semínky i různými bezobratlými. Často využívají spouště po hostinách jiných zvířat, například rozryté země po divokých prasatech nebo země pod plodícími stromy, na kterých se krmí primáti či jiní ptáci. 

Chůze křepelů je ostrá a trhavá. Při hrabání používají jen jednu nohu, nikoliv obě střídavě. Křepelové jsou denní živočichové. Přes den se zdržují na zemi a nocují spíše na stromech. Žijí v monogamních párech nebo v hejnech, která jsou pravděpodobně tvořena 2 – 3 rodinami křepelů. Vůdčí bývají většinou kohoutci, slepičky je následují. Kontakt mezi sebou udržují pískáním. 

Páry si na zemi v podrostu staví z listí a větviček velice dobře maskovanou „kopulku“, do které slepička snáší vejce. O mladé se většinou starají oba rodiče tak, že jim nabízejí potravu ze zobáku, zatímco většina hrabavých spíše mláděti zobákem potravu ukazuje na zemi. Malá kuřátka pak se slepičkou nocují v hnízdě.

Ohrožení 

V Asii je křepel korunkatý jednou z nejběžnějších lesních „koroptví“, i tak je ale na seznamu zranitelných druhů s klesajícími počty populací z důvodu ztráty životního prostředí. Úbytek lesů je způsoben především jejich přeměnou na plantáže palmy olejné. Tento druh je navíc stále intenzivně loven.

id:2094

pátek 28. března 2014

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě