pralesnička strašná Phyllobates terribilis

třída: Obojživelníci

Adopce zvířete

Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 1 000 Kč

pralesnička strašná
Kde mě najdete v ústecké zoo

Třída

obojživelníci

Řád

žáby

Čeleď

pralesničkovití

Velikost

délka těla 4 - 5,5 cm, hmotnost 4 - 6 g

Potrava v přírodě

drobní bezobratlí

Rozmnožování

klade 10 - 20 vajíček, doba inkubace 14 dní

Biotop 

tropický deštný les

 

Zajímavost

Typické je zlatožluté základní zbarvení těla beze skvrn. Pohlavní dimorfismus je lehce patrný – samečci bývají vždy menší než samice. 

Patří mezi tzv. šípové žáby, jed těchto žab využívají jihoameričtí indiáni k přípravě jedových šipek. Pralesničky mohou mít v sobě až 1 miligram jedu, což stačí k usmrcení 15 lidí, 10 000 myší nebo dvou slonů. Jed je alkaloidní batrachotoxin, napadá sodíkové kanály buněk, zabraňuje přenášení nervových impulzů a zanechává svaly v neaktivním stavu smrštění, což může vést k zástavě srdce nebo fibrilaci – chaotickému stahování srdečních síní.

Jed pralesniček souvisí s potravou, kterou konzumují. V kolumbijské džungli žerou jedovaté mravence, což posiluje toxičnost jejich jedu. V zajetí chované pralesničky dostávají k jídlu většinou nejedovatý hmyz, jako jsou octomilky a jejich jed bývá velmi slabý.

Jed žáby vylučují kůží na povrch těla a sekret navíc silně páchne, což má predátory předem odradit. Sekret slouží i jako ochrana před mikroorganismy - chrání pralesničky před plísňovými, bakteriálními a parazitickými onemocněními. 

V přírodě obvykle žijí ve skupinkách 4 – 7 jedinců. Jsou starostlivými rodiči, vajíčka samička klade na zem pod listí a po vylíhnutí v pulce je na zádech snáší do úžlabí listů bromélií, kde se hromadí voda. V broméliích se pulci živí larvami komárů, vodními řasami nebo je samička dokrmuje neoplozenými vajíčky. Vývoj pulce v mladou žabku pak trvá okolo 55 dní. Po proměně matka žába přivádí malé žabičky ke své rodné skupině.

Ohrožení
Tento druh pralesničky je kvůli svému komplikovanému způsobu života velmi náchylný k vyhynutí. V současnosti patří mezi ohrožené živočichy.
id:2009

pondělí 9. ledna 2006

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě