Zhodnocení ornitologické hodnoty areálu

Zhodnocení ornitologické hodnoty areálu

Stručný souhrn výsledků ornitologického průzkumu, celková zpráva je zveřejněna na konci článku.

Odborný garant Václav Beran

Na počátku byl Lumpepark určen primárně ptactvu a ptactvu se zde vše podřizovalo. Od výsadby zeleně přes přikrmování v zimním období, zahánění nebo odrazování volně pobíhajících koček až po zachování klidu při hnízdění. Ptáci hnízdící v dutinách měli možnost hnízdit v budkách.

V roce 1933 jich bylo v areálu nainstalováno 480, z toho 330 jich ptáci obsadili. Dalších 200 hnízd bylo nalezeno na keřích a stromech.

V parku bylo také zřízeno 14 krmných míst. Lumpe sice opeřence přikrmoval pouze v chladném počasí, i tak šla ale ročně spotřeba krmiva do stovek kilogramů.

Také výsadby a následná péče o zeleň byla směřována k maximální podpoře ptactva tak, aby v areálu byl dostatek potravy, úkrytů a možností pro hnízdění. Ptákům se podřizovala i otevírací doba parku.

Areál zoologické zahrady zůstal domovem mnoha druhů ptáků až dodnes, ale jaksi mimoděk, bez cílené péče. Pestrost celého území, přírodní charakter některých ploch, velké množství vyvěšených budek a četné množství výklenků druhovou bohatost ptáků zvyšuje. Řada druhů se zde také přiživuje na krmení chovaných zvířat a zůstávají v areálu celoročně. Nicméně je zde stále velký potenciál na další podporu volně žijících ptáků tzv. v „Lumpeho“ stylu, tedy vzkříšení „ptačího eldoráda“.

 

Návrhy způsobů obnovy

Fyzicky se z původních prvků péče o ptactvo nedochovalo nic, nicméně je možné a žádoucí obnovit celkovou filozofii parku. Tedy opravit a výrazně více propagovat budky, podporovat hnízdění ptáků v areálu zoo, výrazně rozšířit a také propagovat zimní přikrmování ptactva, letní pítka pro ptáky atd. Také pedagogické a propagační aktivity mohou být silně navázány na volně žijící ptactvo. K zatraktivnění problematiky je možné používat i netradiční prvky, například „panelák pro jiřičky“, krmítka či budky s webkamerou, programy pro školy i veřejnost nebo specializované poradenství.

 

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě