Na návštěvníky se těší surikaty či lemuři

středa 23. června 2021 | zdroj: Ústecký deník

Zoologická zahrada Ústí nad Labem je umístěná na svahu Mariánské skály v krajské metropoli. Jejím předchůdcem byla soukromá ptačí rezervace založená roku 1908.

Zoo chová na dvě stovky druhů zvířat ve více než tisíci kusech.

Řada z nich je velmi vzácných. Mnoho druhů se zde také podařilo odchovat jako například levharty mandžuské, irbise či nosorožce. K nejúspěšnějším patří chov zebry Hartmanové, která je v zoo chována od roku 1975. Odchov se daří i u orangutanů bornejských či jelenů bělohubých.

Nové členy nyní hlásí například surikatí rodinka, která se rozrostla o dalších šest mláďat. Surikaty přišly na svět již v květnu, ovšem mláďata zůstávala skryta v doupěti. Dnes jsou zhruba pětitýdenní a prozkoumávají každý kout venkovního výběhu. "Jejich rodiči je chovný pár, který byl v ústecké zoo sestaven na podzim roku 2019. Přestože samička byla mladá a neměla s péčí o mladé žádné zkušenosti, první mládě porodila již v lednu následujícího roku. Poté následovaly další tři vrhy, vždy po třech potomcích. Poslední a pátý odchov je zatím nejúspěšnější a čítá dokonce šest malých surikat. Takový počet je vskutku unikátní, obvykle se totiž rodí tři až pět mláďat," vysvětluje zoolog Lukáš Štěrba.

Výběh surikat je umístěn v pavilonu šelem vedle expozice lvů konžských. "Surikaty patří do skupiny afrických promykovitých šelem. Žijí ve větších skupinách na savanách a polopouštích, kde si vytváří systém tunelů. Pro případy nebezpečí vždy jedna nebo více surikat takzvaně stojí na stráži a při zjištění predátora upozorní celou skupinu, která se ukryje do vyhrabaných nor," doplňuje mluvčí zoo Matěj Kynšt.

Mladé přivedl na svět i pár vari černobílých.

Tyto poloopice jsou příbuznými známějších lemurů kata. Oba druhy se ve volné přírodě vyskytují pouze na ostrově Madagaskar sousedícím s africkým kontinentem.

"Nyní ve věku jednoho měsíce se mláďata již snaží prozkoumávat okolí boudičky, ze které vykukují malé hlavičky, když je samice nechává o samotě," informuje Lukáš Štěrba. Rodičovský pár byl složen v roce 2019 a o odchov se pokusil již loni, ale bez úspěchu. O to větší radost zavládla v roce letošním. "Samice je již zkušená matka, ale v naší zoo jsou to její první úspěšně odchovaná mláďata. Otcem je teprve pětiletý samec pocházející ze Zoo Münster," doplňuje Lukáš Štěrba

"Vari černobílý je kriticky ohroženým druhem primáta. Největší ohrožení je pro něj úbytek přirozeného prostředí a lov pro maso.

Lemuři vari byli dříve zařazeni do jednoho druhu, dnes je však rozdělujeme podle typického zbarvení na samostatné druhy, a to vari červený a vari černobílý," zakončuje Matěj Kynšt. 

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě