Rozhodnuto. Zoo Ústí povede Ilona Pšenková

středa 16. června 2021 | zdroj: Ústecký deník

Vítěz výběrového řízení Petr Fejk u rady města neuspěl. Zvolila jeho konkurentku. Ústí nad Labem – Ikonické druhy zvířat v Ústí zůstanou. Novou ředitelkou ústecké zoo se totiž stala Ilona Pšenková, která svou koncepci postavila právě na oblíbených zvířatech v ústeckých výbězích. Rozhodli o tom radní města během svého úterního zasedání. Nová ředitelka se ujme funkce už 1. července.

"Oba kandidáti byli stejně kvalitní, ale přece jen pro mne byla o něco přijatelnější varianta zachování orangutanů, slonů, velkých koček.

Jsou prostě už spjaté s Ústím nad Labem a zdejším fanouškům zoo by to bylo velmi líto. Je ovšem třeba počítat s tím, že minimálně jeden druh budeme muset na čas dát pryč kvůli normalizaci situace v zahradě," informoval náměstek primátora Pavel Tošovský (ODS).

Pšenková zvítězila s koncepcí, která počítá se zachováním slonů, primátů, velkých koček a dalších hvězd zoo a během deseti let s investicemi 330 milionů korun.

Zároveň chce ochraňovat ohrožené druhy, v jejichž chovu mají v Ústí slušné výsledky. Naproti tomu její protikandidát Petr Fejk chtěl od ikonických druhů upustit a vybudovat v Ústí zážitkovou zónu s iluzí volného pohybu zvířat. Oba pak kritizovali generel zoo zpracovaný minulým vedením zahrady jako nerealistický a s nutností jej významně přepracovat. Oba též upozorňují na potřebu investic a vnitřní dluh na investicích.

SPORY KOLEM VOLBY

Ústečtí radní svou volbou nerespektovali výsledky výběrového řízení, v němž zvítězil Fejk, a to z důvodů pochybnosti o korektním přístupu odborné části výběrové komise. Od průběhu výběrového řízení se radní distancovali. "Bohužel se objevilo podezření, že výběrové řízení neproběhlo podle pravidel. Část odborníků přizvaných do výběrové komise se na vítězi domluvila předem, aniž by viděla obě koncepce. Proto rada s rozhodnutím komise nesouhlasila a jmenovala ředitelkou Ilonu Pšenkovou," uvedl primátor Petr Nedvědický.

S volbou ale nesouhlasí část koalice, hlasování dopadlo pět ku čtyřem, proti byli radní z PRO! Ústí a PZS. Podle Piráta Lukáše Blažeje (PRO! Ústí) není primátorovo tvrzení o zmanipulování výběrového řízení důvodem pro výběr jiného kandidáta, než vybrala komise, ale pro jeho opakování. "Navíc při představení na zastupitelstvu a na veřejném fóru měl Fejk jasnou podporu, tam k žádné manipulaci dojít nemohlo," připomněl. Sama Pšenková rozhodnutí nekomentovala s tím, že řídí a ozve se později.

Pšenková už v zoo pracovala a je s jejím prostředím dobře obeznámená. Nová ředitelka bude muset navrátit ústeckou zoo do Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), kde má od října 2019 pozastavené členství kvůli řadě nedostatků, které tu odhalili komisaři organizace.
 

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě