Ústecká zoo se pyšní roztomilým mládětem gibona. Matka se vzorně stará

středa 23. června 2021 | zdroj: ustecky.denik.cz

Roztomilé mládě gibona bělolícího se stalo novým obyvatelem Zoologické zahrady Ústí nad Labem. Narodilo teprve před pár dny, v polovině června.

Matkou mláděte je samice Beaut a otcem Samun původem z liberecké zoo. "Dospělý pár je již zkušenými rodiči a v současnosti sdílí expozici s dalšími dvěma svými potomky. Jedním z nich je samička jménem Ria narozená v červnu roku 2015 a dále její mladší bratr, který přišel na svět v září roku 2017. Vyjma pětičlenné rodiny chováme v druhé expozici samici Fej, která pochází z volné přírody a do naší zoo přišla spolu se samcem Todem v rocem 1987. Novopečená matka je jejich dcerou a nový přírůstek dělá z Fej již trojnásobnou babičku," uvedl zoolog Lukáš Štěrba.

"Samička Beaut o mládě pečuje opravdu vzorně a neustále jej nosí na břiše, což je typické pro takzvané starosvětské primáty. Mládě se matky pevně drží a saje mateřské mléko. Ostatní členové skupiny prozatím odvádí pozornost zvědavých návštěvníků a dopřávají matce klid na odchov," doplnila chovatelka Šárka Bělková.

Giboni bělolící patří mezi primáty, ovšem na rozdíl od ostatních opic nemají ocas. Vyskytují se v tropických lesích jihovýchodní Asie. Jedná se o kriticky ohrožený druh, který činností člověka ztrácí přirozené prostředí a jeho stavy klesají i kvůli lovu pro tradiční asijskou medicínu.

"Návštěvníci mohou tato zvířata znát především díky jejich typickým zpěvům, kterými si označují teritorium a jsou slyšet i za brány areálu. Samice jsou vždy světlé a samci mají černou barvu s bílými skvrnami na lících. Mláďata se rodí světlá, ovšem kolem prvního půlroku života se přebarvují do černa. Pokud se jedná o samce, již svou barvu nemění a zůstávají tmaví, ale pokud se jedná o samici, znovu se v období dospívání přebarví do světlých odstínů," vysvětlil mluvčí zahrady Matěj Kynšt.
 

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě