Vyhrál a šéfem není. Hledali důvod, proč mě nevybrat, Ústí má nejhorší zoo, říká Fejk

pondělí 21. června 2021 | zdroj: DVTV - Drtinová Veselovský - Rozhovor II

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

"Takhle bizarní výběrko jsem sám v životě nezažil," napsal Petr Fejk, uchazeč o post ředitele Zoologické zahrady Ústí nad Labem. Výběrové řízení vyhrál, ale ředitelem se nestal. Podle magistrátu totiž neuspěl díky svým schopnostem, ale zmanipulované odborné komisi. Bývalý ředitel pražské zoo Petr Fejk, dobrý večer.

Petr FEJK, bývalý ředitel pražské zoo

Dobrý večer.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Cítíte se podvedený?

Petr FEJK, bývalý ředitel pražské zoo

Ale no tak to ne. Já už jsem zažil leccos, takže já, když je to bizarní, tak řeknu, že je to bizarní, ale že bych se cítil podvedený, takhle silná slova bych možná ani nepoužil. Myslím spíš na tu zahradu, na ty zvířata, který tam jsou na občany, kteří si jako ostatní města, kde je zoologická zahrada v Čechách, zaslouží mít normální dobrou kvalitní zahradu, a přestože Ústí je chudá zahrada i město, které si nemůže moc vyskakovat, tak já jsem přesvědčen, že dobrou zahradu se dá dělat i s malým rozpočtem.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Vy jste použil slovo bizarní? Co to je pro mě jako pro laika? Jak vypadá bizarní výběrové řízení?

Petr FEJK, bývalý ředitel pražské zoo

Výběrové řízení má určité standarty na takhle jako standardní pozici. To není nic výjimečného. Já už jsem jich zažil spoustu. Když jsem dělal ředitele, tak jsem vybíral mnoho ředitelů, kteří dnes ředitelují a spousty mých kolegů se toho zúčastnili, takže to považujeme za standardizovanou disciplínu.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Pardon, pane Fejku, kdybych to úplně ořezal, magistrát, respektive rada města si jaksi dala dohromady nějakou odbornou komisi, požádala o doporučení ve věci jaksi jmenování nového ředitele ústecké zoologické zahrady, to doporučení dostala, ale podle zákona rozhoduje potom ta rada a ta prostě rozhodla jinak, než bylo to doporučení, takže kde je ta bizarnost?

Petr FEJK, bývalý ředitel pražské zoo

Tím standardem je, že se – protože je to odborná funkce – tak že se jmenuje výběrová komise. Koho si tam nevolí, je konkrétně na radě, měli by ji věřit, ale samozřejmě oni jsou ti zodpovědní, kteří se podle toho mohou rozhodnout. No, komise vydala nějaké doporučení, ale oni nerozhodli a mohli. Oni udělali to, že řekli jak vítězové, respektive první, což jsem byl já, a druhý, což byla zooložka, kterou já osobně jsem před výběrovým řízením neznal.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Ilona Pšenková.

Petr FEJK, bývalý ředitel pražské zoo

Půjdou do zastupitelstva. To už je mírně nestandardní.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Předvést své koncepce.

Petr FEJK, bývalý ředitel pražské zoo

Ano. To už je mírně nestandardní, protože zastupitelstvo nemá žádné výběrové kompetence, ale může se vyjadřovat k těm koncepcím rozvojovým. Nicméně ten prostor tam žádný k těm koncepcím nedostala. Odehrály se prezentace, já jsem měl podobnou převahu jako před výběrovou komisí a o tom zastupitelstvu jsem se dozvěděl, že nastane další instance, a to je veřejné internetové diskuzní fórum, kde se může každý z občanů z ulice vyjádřit ke svým favoritům jakýmkoliv komentářem, a to trvalo téměř měsíc. To výběrové řízení se tím natáhlo celkem na 5 měsíců, a to už je naprosto nestandardní, protože za prvé se čekalo, nevím, na co, a za druhé nechat vyjadřovat opravdu ulici o tom, kdo bude ředitelovat tak specifické instituci, jako je zoologická zahrada. To už může hraničit s tím, že se tam prostě dočtete bláboly, nesmysly, pomluvy, a to se také stalo. A tak to dopadlo v můj prospěch. A i po této instanci si nakonec dala výběrová, respektive rada, čas a rozhodla úplně opačně. A v tom je ta bizarnost, protože kdybych se to dozvěděl hned, tak bych to respektoval. Kdyby mi řekli: prosím vás, prostě my vás nechceme nebo, přestože jste opravdu dobrý kalibr, na nás jste moc, nebo z jakéhokoliv důvodu, já bych to právo naprosto respektoval, protože to je skutečně kompetence rady, sklapnul bych podpatky a ušetřil bych si několik měsíců zpracovávání koncepcí, obhajování koncepcí a diskuzí.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Já tomu rozumím. Vy jste to teď popsal ze svého pohledu, a když se podívám do vlastně toho finálního verdiktu, tak jak ho 15. června rada Ústí nad Labem zveřejnila, tak tam se kromě jiného říká: "Bohužel se objevilo podezření, že výběrové řízení neproběhlo podle pravidel. Část odborníků přizvaných do výběrové komise se na vítězi domluvila předem, aniž viděla obě koncepce. Proto rada s rozhodnutím komise nesouhlasila a jmenovala ředitelkou Ilonu Pšenkovou." Byl jste domluvený vítěz?

Petr FEJK, bývalý ředitel pražské zoo

Ale tak to už je úplně absurdní. To vysvětlení na tom nejabsurdnější, to je na tom nejbizarnější. Pozvat si profesionály, dokonce v situaci, kdy ta zahrada bojuje o to, aby zůstala členem Evropské asociace zoo a akvárií.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Ona má od roku '19 pozastavené členství.

Petr FEJK, bývalý ředitel pražské zoo

To je sdružení profesionálních, odborníků na zoologické zahrady, a ti jim říkají: děláte to špatně, něco změňte. Tak si rada, město si pozve odborníky a poté, co odborníci řeknou "takhle my vám to doporučujeme", a dokonce to nebylo jenom doporučení výběrové komise, ale oni se začali, jak to dlouho trvalo, vyjadřovat i odborníci mimo tu komisi, dokonce i ze zahraničí. Za mě se postavil i prezident Světové asociace zoo a akvárií a to už je kalibr, který opravdu stojí i nad Prahou a nad Ústím vůbec a respektuje ho celá odborná Česká republika.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Já se, pardon, já se snažím jenom pochopit vlastně, co se tam přihodilo, protože ti radní, kteří rozhodli o tom, že vy nebudete ředitel, tak se odvolávají na mail jednoho z členů komise, šéfa liberecké zoo Davida Nejedlého, a on v něm popisuje, že ho na jednání komise po příjezdu obestoupili 3 ze odborníků a žádali, ať se připojí k hlasování pro vás. Doslova šéf liberecké zoo napsal, že byl vyzván, aby držel basu a hlasoval s nimi pro starou dobrou rybu, což jste měl být asi by pravděpodobně, ale to znamená, že si to ředitel liberecké zoo vymyslel?

Petr FEJK, bývalý ředitel pražské zoo

On se jmenuje David Nejedlo, ne Nejedlý.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Pardon, Nejedlo, ano.

Petr FEJK, bývalý ředitel pražské zoo

Ředitel liberecké zoo, kolega, kterého jsem i pomáhal vybírat před 17 lety. U toho jsem samozřejmě nebyl. Já nemůžu říct, co si řekli, když mezi sebou si povídají ředitelé zoologických zahrad, co si povídají, já nevím, co si samozřejmě řekli. Představa, že shoda odborníků je komplot; představa, že vůči sobě páchají nějaké násilí, aby byl zvolen ten nebo onen, já si myslím, že za ním přišli a zeptali se, koho bude volit, a chtěli, aby volil Fejka, protože to byl jejich názor, a David Nejedlo nechtěl. Jestli si tam dávali facky, nebo jestli si šťouchali, štípali prostě do ruky anebo jestli spolu hovořili, já to nevím. Já jsem tam jenom přišel a přednesl jsem svoji koncepce, ale předpokládám, já ty kolegy znám desítky let, to jsou normálně ctihodní lidé, kteří mají za sebou krásný zahrady a mají erudici, aby posoudili, jestli nějaká koncepce je dobrá nebo špatná.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

To vypadá, jako kdyby kolega Nejedlo neměl za sebou práci a krásnou zahradu.

Petr FEJK, bývalý ředitel pražské zoo

No, chcete, abych byl upřímný? Nejhorší zahrada v Čechách je Ústí. A druhá nejhorší Liberec. On vlastně se pustil do kolegů, kterým výsledky své práce nesahá ani po kotníky, a to není tím, že to říká Fejk. Zajeďte se podívat do Liberce a zajeďte se podívat do Zlína, zajeďte se podívat do zahrad těch kolegů, které on osočil.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Byl jsem v obou, ale jsem laik.

Petr FEJK, bývalý ředitel pražské zoo

Tak minimálně koncepce, o které jsem mluvil, nebyla koncepce špatná. On tam mluvil nejenom o tom, že se spolčili ti kolegové nebo že ho k něčemu nutili, ale i o tom, že jsem 10 let nebo oboru a že nemám sepětí s moderními trendy v chovu zvířat.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

To, že jste 10 let nebyl v oboru, je pravda.

Petr FEJK, bývalý ředitel pražské zoo

To je naprostá pravda, ale já trvám na tom, že to, co jsem vlastně přinesl pro to Ústí, je opravdu velmi efektivní způsob, jak posunout žánr zoologických zahrad dál. Já jsem nechtěl stavit velký těžký drahý pavilony, ale chtěl jsem přiblížit tu zoo volný přírodě. A já jsem přesvědčen, že přesně to je ten trend, kterými se budou zoologické zahrady moderní ubírat. A tím, že ti kolegové dali pro to hlas, že to sdíleli, neznamená, že jsou intrikáni, že se spolčili, a už vůbec ne, že nerozumí moderním trendům.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

To já to chápu, to, co říkáte, ale potom je tady ten pohled z druhé strany, dejme tomu, koncepce, která není taková, jako ji máte vy. To kolegyně nebo vlastně teď od 1. července ředitelka Zoo v Ústí nad Labem Ilona Pšenková, která tam naopak vlastně mnoho věcí, které vy byste v té koncepci neměl, jako která velká zvířata prostě a tak dále, tak tam vlastně zachovává, chce to zachovat spíš v tom gardu, tak jak ta zoologická zahrada běží teď, což přece z pohledu politiků v Ústí nad Labem, tedy rady, může být prostě legitimní druhá volba než ta vaše.

Petr FEJK, bývalý ředitel pražské zoo

Naprosto. Bude to jiná volba než volba odborníků, zastupitelů a občanů, ale mají na to samozřejmě právo. Vůbec to neznamená, že se proti nim někdo spiknul nebo že by to byla modernější koncepce než moje. Mohli prostě rozhodnout v březnu a bylo by hotovo. A nikdo by to nepovažoval za bizarní výběrové řízení.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Jak si vykládáte to... Vy jste popisoval, že se to prodlužovalo, dokonce jste psal, že se konkurs natahoval jako guma na neuvěřitelných 5 měsíců. Tak proč to takhle bylo?

Petr FEJK, bývalý ředitel pražské zoo

No, já si myslím, že výběrové řízení nikdo dělat nechtěl, že to, že jsem se najednou objevil na výběrovém řízení, bylo pro všechny takové překvapení, že se prostě 3 měsíce hledali důvody, proč mě nevybrat, protože si mě tam nikdo z té rady nepřál. Měli nějakou představu. Nevím, jestli o zahradě, ale určitě o tom způsobu řízení o tom způsobu výběru, a to, že jsem se přihlásil já s nějakou novou koncepcí, myslím si, že je to vlastně nezajímalo a že spíš hledali důvod, jak to odmítnout. A já si myslím, že to odmítnutí se nepovedlo. Právo rozhodnout jim nikdo nebere, ale to odmítnutí se dotklo určitě mě, dotklo se komunity zoologických zahrad, a pokud se Ústí chce do té komunity vrátit, protože je to velmi špatná zahrada, tak by nemělo kopat do těch, kteří jsou tou dobrou komunitou dobrých zahrad.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Vy jste, pane Fejku, psal také, že jste od začátku tušil, že někomu lezete do zelí. Jako komu?

Petr FEJK, bývalý ředitel pražské zoo

To já nevím, to jsem vycházel z toho, že já přijdu na výběrové řízení, poctivě zpracuju koncepci a rada se k ní nevyjádří. Já jsem měl ten pocit, že ji nikdo nechce. Já jsem věděl, že není důvod dál prodlévat.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Pardon, to znamená, že si v Ústí vyhlásili výběrové řízení, ale moc nechtěli, aby se jim tam hlásili lidi? Takhle to mám chápat?

Petr FEJK, bývalý ředitel pražské zoo

Ono to tak v minulosti trošku bylo, že v minulosti už se často v Ústí stávalo, že vítězové nevyhráli, že tam vždycky se někdo přihlásil a vyhrál druhý nebo vyhrál dokonce třetí.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

A v čem spočívá jako to kouzlo mít vliv na ústeckou zoologickou zahradu? To přece není zlatý důl na peníze, nebo to špatně chápu?

Petr FEJK, bývalý ředitel pražské zoo

Víte, tam jako výsledkovými ukazateli je zahrada podle mě ještě horší než svým stavem. Tam, když se podívám manažer na čísla, tak tam na první pohled něco nehraje, a jedna z věcí, která nehraje, je, že na to, že tam chodí pořád stejný počet lidí, nic se tam nemění, všude návštěvnost roste a tady ne, tak tam jdou velmi vysoké provozní dotace. Ta zahrada dostává 40 000 000 Kč ročně. Srovnatelné zahrady s dvojnásobnou návštěvností a s polovičním stavem zvířat dostává poloviční dotace. No, tam musí někdo vlítnout a udělat tam pořádek, tam nikdo nešetří.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Pardon, vy naznačujete, že tam ty peníze se někde ztrácejí?

Petr FEJK, bývalý ředitel pražské zoo

No, já jsem řídil pražskou zoo od roku '97 a situace v Ústí 2021 je nápadně podobná Praze 1997. To neznamená, že by si všichni nosili materiál nebo banány v taškách ven z brány, to znamená, že tam není pořádek, to znamená, že se tam nešetří, to znamená, že se tam třeba zadávají zakázky, které můžou být lacinější, rychlejší a kvalitnější a oni nejsou. To je celá řada věcí, které můžeme označit jako liknavost, šlendrián, nehospodárnost, nedostatek kontroly. Tam musí někdo bouchnout do stolu a zavést pořádek. Sám magistrát kontrolou identifikoval asi 120 nedostatků ve výkaznictví. Já si nedovedu představit, že v zahradě, kde se takovýmhle způsobem utrácejí peníze a zároveň střídají ředitelé, tam je asi pátý ředitel během 10 let, že by byla nějaká situace, kdyby někdo mohl dát ruku do ohně: ano, tato zahrada potřebuje tolik peněz. Já jsem přesvědčen, že minimálně čtvrtinu, možná třetinu nákladů bych ušetřil jenom tou přísností a normální podnikovou kontrolou. Takže v tomto smyslu ano, tam se nejdřív, než se začne pracovat s koncepcemi, musí bouchnout do stolu. Každý musí vědět, co má dělat a musí se zavést přísná kontrola prostě hospodárnosti.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

A to podle vašeho názoru vedení města nechtělo?

Petr FEJK, bývalý ředitel pražské zoo

Já nevím, to já nemůžu vědět. Já čtu čísla.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

To chápu. Nechci, abyste spekuloval. Ještě mě zajímá jedna věc. Vy jste několikrát řekl, že je to nejhorší zoologická zahrada v Česku. Teď jste popisoval, a to nevím vlastně, do jaké míry vidíte úplně dovnitř do hospodaření té zahrady, mám pocit, že úplně ne.

Petr FEJK, bývalý ředitel pražské zoo

Jenom čísel a za stavu vnějšího, který sleduji jako...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Chápu. A jak je to se zvířaty? Jako co znamená termín nejhorší zoologická zahrada v Česku, co se týče zvířat?

Petr FEJK, bývalý ředitel pražské zoo

Jako tam rozhodně tato identifikace vychází z podmínek pro zvířata a podle mého názoru v ústecké zoo jsou nejhorší podmínky pro zvířata v České republice v zoologických zahradách. Bavíme se...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Že tam trpí ta zvířata?

Petr FEJK, bývalý ředitel pražské zoo

Týká se to hlavně těch nejnáročnějších zvířat, která se naopak zaslouží tu největší péči. Já si myslím, že některá zvířata s vysokou senzitivitou, inteligencí, prostorovými nároky a nároky na to žít prostě ve velkých skupinách, jsou na hranici, já nevím, jak to říct, jestli nespokojeností, jestli utrpení. Heleďte, to je termín, který nepoužívá člověk, který pracuje se zvířaty. Jako nepoužívá termín štěstí, zvířata jsou šťastná v zoologických nebo nejsou, trpí nebo netrpí. To není týrání zvířat ve smyslu, řekněme, zákona, ale to je týrání nebo nedobré podmínky ve smyslu morální. U takového orangutana jsem o tom přesvědčen. První, co jsem udělal, takové podmínky jsem viděl v Praze, že jsem ten pavilon zboural. Chovat slona v počtu 1–2 jedinci, když je to stádové zvíře, které je závislé na sociálních vazbách, je velmi inteligentní, potřebuje obrovský prostor k životu, chovat ho prostě odděleně 1–2 jedinci, 2 samice, to prostě není dobrý, to už se dneska nedělá. Anebo prostě kočkovité šelmy nebo medvědovité, velké šelmy, tygr, příklad jenom, ussurijský, ten prostě ve své domovině nachodí, prostě denně obejde území velký jako Brno. Když ho prostě zavřete do toho výběhu, který je velký jako záhon cibulí v zahrádkářské kolonii, tak to není prostě dobrý. Všechny zahrady se s tím perou, ale víceméně úspěšně. Dávají do toho peníze, zvětšují výběhy, a když se rozhodnou chovat takováhle zvířata, tak na sebe berou morální závazek do toho investovat a přibližovat podmínky zvířat v zoo přirozeným podmínkám a potřebám těch zvířat. V Ústí to nedělají desítky let.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Vy vylučujete, že by se novým vedením, že by pod ředitelkou Ilonou Pšenkovou se něco takového mohlo začít dít?

Petr FEJK, bývalý ředitel pražské zoo

Ne, to nevylučuju. To určitě ne.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Tím spíš, že ona je zooložka, má dokonce i zkušenost z práce přímo v ústecké zahradě...

Petr FEJK, bývalý ředitel pražské zoo

Já to určitě nemůžu vyloučit, ale takové pokusy vlastně zvolit ředitele, který nemá zkušenosti s řízením zahrady, nikdy zahrady neřídil, nemá zkušenosti s ekonomikou, ze stavením zvířat, zkusit to, takové pokusy už byly. Většina těch pěti nebo kolika ředitelů před nimi, to byli lidi, kteří začínali s řízením, zkusili to, protože se nikdo jiný nepřihlásil. A dopadlo to tak, že je to pořád 10, 20 let úplně stejný. Je velký předpoklad, že opakují stejnou chybu. Proto já sem tam přišel s koncepcí, která prosila, nesnažte se chudou zahradu změnit tím, že budete investovat do velkých pavilonů, protože pavilon slonů spolkne 150 milionů, ale celá ta celý zbytek areálu bude pořád stejně zanedbaný. Já za 150 milionů bych zkvalitnil, proměnil půlku zahrady. Ovšem bez slonů.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Výběrové řízení nějakým způsobem proběhlo. Rada rozhodla. 1. července nastoupí nová ředitelka. Máte teď vůči té situaci nebo vůči tomu městu nějaké požadavky? To je uzavřený příběh?

Petr FEJK, bývalý ředitel pražské zoo

Tak samozřejmě, že mě už z Ústí volají, jestli prostě mají bojovat, nebo protože ti občani...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Kdo by bojoval?

Petr FEJK, bývalý ředitel pražské zoo

Občani se zapojili do té diskuze, jak se cítí, jako že...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Přečetl jsem si, že byla sepsána petice.

Petr FEJK, bývalý ředitel pražské zoo

Ano, ano. Tak mě to samozřejmě jako... Já jsem to myslel vážně. Já jsem tam nešel proto, abych plácnul do vody a bylo mi to jedno, takže já jsem se půl roku tou zahradou vlastně zabýval, takže jako myslel jsem to smrtelně vážně a vážím si toho, že ti lidi pochopili tu koncepci a že si ji přáli. Abych teď jaksi se aktivně zapojoval do jejich snažení po rozhodnutí rady, to mně nepřísluší.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Takže Ústí nad Labem v tomto ohledu je pro vás uzavřená kapitola?

Petr FEJK, bývalý ředitel pražské zoo

V tomto ohledu ano. Co se stane za 5 let, to já samozřejmě nevím, ale já určitě to zahradu budu sledovat a můj odhad je, jestli tam přijdu za 2, za 3 roky se podívat, jak jsou na tom lépe podle té koncepce, která teď vyhrála, ty sloni a orangutani a velké šelmy, které jsem nejvíc kritizoval, tak já si troufám tvrdit, že na tom lépe budou jenom o trochu, že to bude jenom snaha dohnat lepší, bohatší zahrady a že to tak bude stačit, aby o prsa zase prošli do té evropské asociace, ale že to vlastně moderní zahradu nevytvoří. Ale není nic jednoduššího, než tam za 2 roky přijít a podívat se, protože teď už je to skutečně na někom jiném.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Děkuju pěkně za rozhovor.

Petr FEJK, bývalý ředitel pražské zoo

Rádo se stalo.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Na shledanou.

Petr FEJK, bývalý ředitel pražské zoo

Na shledanou. 

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě