dánio perlové Danio margaritatus

třída: Ryby

Třída

paprskoploutví

Řád

máloostní

Čeleď

kaprovití

Velikost

2 - 3 cm

Potrava v přírodě

rostliny, bezobratlí

Rozmnožování

až 30 jiker během jednoho třecího období

Biotop 

sladké stojaté vody

 

Zajímavost
Dánio perlové (lat. Danio margaritatus, nebo také Celestichthys margaritatus) bývá též nazývané jako Rasbora Galaxy nebo Microrasbora Galaxy. V latinském překladu Caelestis znamená nebeský, ichthys znamená ryba a margaritatus znamená zdobené perlami. Název nebeská ryba zdobená perlami není příliš praktický, z tohoto důvodu se tedy používá dánio Perlové. Tento druh byl vědecky popsán až v roce 2006.

První fotografii pořídil thajský ichtyolog Kamphol Udomritthiruj, který se zabýval exportem ryb a akvaristikou. O první fotografii existovala spousta spekulací, že byla počítačově vytvořená a není možné aby se tato ryba nacházela v přírodě. Po dalších publikovaných fotografiích od více lidí se tato ryba stala nejvíce medializovanou rybou v akvaristických kruzích. Z počátku se tato ryba prodávala v Singapuru pod názvem Galaxy Rasbora a její cena byla velmi vysoká. Cena však vzápětí rapidně klesla, a to z důvodu velkého exportu. Jelikož byl export opravdu masivní, v březnu roku 2007 se začaly objevovat fotografie zdevastovaného přírodního prostředí, kdy docházelo k výraznému snížení počturyb ve volné přírodě. Myanmarské ministerstvo oficiálně zakázalo rybolov pro vývoz. Podle současných informací již nehrozí nadměrný lov ve volné přírodě, jelikož se již rozmnožují v zajetí.

Ohrožení

Vzhledem k poměrně nedávnému popisu tohoto druhu v současné době neexistuje dostatek dat, na základě kterých by se dala určit míra ohrožení.

 

pátek 1. dubna 2022

Patron zvířete

Na můj chov v zoo můžete přispět jakoukoli částkou, minimálně však 1 000 Kč.

Informace jak se stát patronem

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě