třída: Savci
Třída
savci
Řád
sudokopytníci
Čeleď
jelenovití
Velikost
délka těla 180 - 220 cm, výška až 130 cm, hmotnost 140 - 230 kg
Potrava v přírodě
rostliny
Rozmnožování
rodí 1 mládě po 220 - 250 dnech březosti
Biotop
vysokohorské louky
Rozšíření
Zajímavost
Tento vzácný jelen je endemitem Tibetské náhorní plošiny. Své jméno si vysloužil díky bíle zbarveným pyskům, bradě i dolní čelisti. Žije v nadmořských výškách od 3500 do 5100 m. V tomto extrémním prostředí je pouhých asi 20 dní v roce bez mrazu a roční průměrná teplota -1,76 °C.
Těmto drsným podmínkám jsou jeleni bělohubí velmi dobře přizpůsobeni. Jejich srst je velmi drsná a hrubá, v zimním období může být až dvakrát delší než v létě a dokonale izoluje před chladem. Široké nozdry jim pomáhají nadechovat větší množství vzduchu, který je chudý na kyslík. Také mají menší a početnější červené krvinky, než podobně velká zvířata z nížin.
Stejně jako ostatní jelenovití se dorozumívají zvuky připomínajícími bečení, bučení či mečení. V případě ohrožení se snaží zachránit útěkem, při kterém zvedají ocas a zježí bílé chlupy na zadní části stehen (tzv. zrcátko). Díky tomu jednotliví členové skupiny neztratí vizuální kontakt s jedinci, kteří utíkají před nimi.
Ohrožení
Jelen bělohubý patří mezi zranitelné druhy. Jeho největší hrozbou jsou lidé, kteří jej loví na maso, pro paroží a orgány, které se využívají v tradiční čínské medicíně. Dále také ubývá pastvin, na kterých by se mohl pást, díky jejich spásání domácími zvířaty.
pátek 1. dubna 2022
Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 10 000 Kč
Informace o adopci
Na můj chov v zoo můžete přispět jakoukoli částkou, minimálně však 1 000 Kč.
Informace jak se stát patronem
zimní sezóna: říjen - březen
od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:
zavřeno Horní pokladna:
od 9.00 do 16.00 h Pavilony:
do 17.00 h Areál zoo:
více
120 Kč Dospělí:
60 Kč Děti, studenti, důchodci:
310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):