třída: Ptáci
Třída
ptáci
Řád
papoušci
Čeleď
kakaduovití
Velikost
délka těla 52 cm, hmotnosti do 1,1 kg
Potrava v přírodě
bobule, semena, plody, ořechy, larvy hmyzu
Rozmnožování
snáší 2 - 3 vejce, doba inkubace 29 - 30 dní
Biotop
horské oblasti i kokosové plantáže
Zajímavost
Kakaduové jsou obecně velmi společenští ptáci. Tvoří početná hejna, která opouštějí jen v době hnízdění. Ze všech papoušků se dožívají nejvyššího věku, například kakadu žlutočelatý se dožívá až 119 let. Kakadu molucký se může dožít až 70 let. V případě kakadu moluckého se uvádí věk 80-85 let.
Chocholka tohoto kakadua je nepřehlédnutelná – dlouhá a široká světlá pera jsou doplněna výrazně tmavě oranžovými pery. Papoušek zvedá chocholku jen v okamžiku rozrušení, jinak leží volně na hlavě papouška, je složená dozadu. Stejně jako u kakadu bílého, i kakadu molucký zvedá chocholku nejen nahoru, ale i do stran, čímž se výrazně zvětší hlava papouška.
Víme, že kakadu molucký žije v malých hejnech, čítajících nejčastěji 12 – 15 jedinců. Pro období hnízdění vytvářejí papoušci doživotní páry. Ve volné přírodě se jedná o plachého papouška, který je však velmi hlasitý – jedná se o jednoho z nejhlasitějších papoušků vůbec. Páry hnízdí v dutinách stromů a o potomstvo se starají oba rodiče. Kakaduové molučtí jsou nejen společenská, ale také hyperaktivní zvířata. Samec může být v době páření a hnízdění tak agresivní, že napadná i samici.
Kakadu molucký bývá chován jako domácí mazlíček, ale často končí v záchranných stanicích, protože jeho chov je náročný. Je to velmi hlučný pták, potřebuje neustále nové podněty, pohyb a partnera stejného druhu, jinak se začne nudit, může si začít vytrhávat pírka a napadat majitele. Díky své potenciální dlouhověkosti také může přežít svého majitele.
Ohrožení
Kakadu molucký je na seznamu ohrožených druhů veden jako zranitelný s klesající tendencí. V přírodě jich ubývá kvůli ničení životního prostředí. Hlavní hrozbou je nelegálnímu odchytu pro chov v lidské péči, který byl v 80. letech 20. století velmi rozsáhlý. Kakadu byl tako považován za škůdce na plantážích palmy kokosové, i z tohoto důvodu docházelo k jejich lovu.
Chov v Zoo Ústí nad Labem
Tento druh je momentálně chovaný v zázemí.
pátek 1. dubna 2022
Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 3 500 Kč
Informace o adopci
Na můj chov v zoo můžete přispět jakoukoli částkou, minimálně však 1 000 Kč.
Informace jak se stát patronem
letní sezóna: duben - září
od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:
od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:
otevřeny Pavilony:
do 19.00 h Areál zoo:
více
140 Kč Dospělí:
70 Kč Děti, studenti, důchodci:
370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):
KOUPIT VSTUPENKY ONLINE