lev konžský Panthera leo bleyenberghi

třída: Savci

lev konžský

Třída

savci

Řád

šelmy

Čeleď

kočkovití

Velikost

délka 2,3 - 3,1 m, hmotnost 105 - 240 kg

Potrava v přírodě

obratlovci - převážně kopytníci

Rozmnožování

březost 100- 119 dní, rodí 1 - 4 mláďata

Biotop 

savany, suché oblasti 

 

Rozšíření

 

Zajímavost 

Lvi jsou na rozdíl od ostatních kočkovitých šelem společenská zvířata. Žijí ve smečkách, které mají 5-30 členů. Ve smečce mohou být i 4 dospělí samci, kteří jsou buď bratři, nebo se potkali v období dospívání a spřátelili se. V takovéto přátelské koalici obvykle zůstávají do konce života. Zbytek smečky tvoří samice a jejich nedospělá mláďata. Při bojích o teritorium se stává, že některý ze samců přijde o život. Při převzetí smečky nově příchozí samec (nebo samci) obvykle pozabíjí stávající lvíčata ve smečce. Lvice pak brzy přijdou do říje. Po zhruba čtyřměsíční březosti lvice porodí o samotě 2-4 mláďata. Ke smečce se vrací, když jsou lvíčata stará 6-8 týdnů.Lvice se snaží rodit lvíčata současně, aby si mohly navzájem vypomáhat s hlídáním a kojením. Úmrtnost mláďat je vysoká, 50% z nich se nedožije prvního roku.

Lev konžský je vzácně chovaným podruhem lva, který dokáže najednou spořádat až 45 kg masa. Lev konžský, zvaný též jihokonžský, angolský či katanžský, je regionální forma poddruhu lva kapského. Lev konžský je v průměru menší než lev jihoafrický či východoafrický. Samci mají hřívu, která však není nijak mohutná a nedosahuje až na břicho. Srst je spíše našedlá.

Lvi konžští se živí antilopami, zebrami či pakoni. Některé smečky loví i žirafy. Kořist loví většinou samice, samci se nezúčastňují a přicházejí až k hotovému dílu. U lvů panuje přísná hierarchie a první právo na žraní mají samci, poté samice a nakonec mláďata. Pokud byla smečka menší než 12 jedinců, bylo pozorováno, že žrali všichni společně.

Ohrožení

Lev konžský patří podle červeného seznamu ohrožených druhů IUCN mezi druhy ohrožené. Největší hrozbou pro tuto kočkovitou šelmu představuje ztráta přirozeného prostředí, izolace jednotlivých populací a také trofejní lov.

úterý 3. ledna 2006

Adopce zvířete

Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 40 000 Kč

Informace o adopci

Patron zvířete

Na můj chov v zoo můžete přispět jakoukoli částkou, minimálně však 1 000 Kč.

Informace jak se stát patronem

foto
foto
foto

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě