nandu pampový Rhea americana

třída: Ptáci

nandu pampový

Třída

ptáci

Řád

nanduové

Čeleď

nanduovití

Velikost

výška 0,9 - 1,5 m, hmotnost 15 - 30 kg

Potrava v přírodě

semena, zelené části rostlin, výjimečně hmyz

Rozmnožování

klade až 5 vajec, doba inkubace 40 dní

Biotop 

stepi, savany a pampy

 

Rozšíření 

Zajímavost 

Jsou to velcí nelétaví běžci a zakrnělá křídla slouží pouze k udržování rovnováhy při běhu. Do současnosti se zachovaly pouze dva zástupci z této čeledi – nandu pampový a o trochu menší nandu Darwinův. Oba najdeme na jihoamerickém kontinentu. 

Dospělí nanduové spásají trávu, semena, plody a části rostlin, občas sezobnou i zvířata velikosti hmyzu až menších obratlovců. Mláďata se živí převážně hmyzem. Samici lze od samce odlišit pomocí zbarvení – samice bývá světlejší než samec a samec mívá černý krk. Mláďata se rodí s pruhovaným zbarvením, které jim poskytuje maskování ve vysoké trávě.

Jsou to společenští ptáci, žijí v hejnech o 10 – 100 jedincích. Mají klidnou povahu a k potyčkám mezi samci dochází spíše výjimečně. Na období rozmnožování se hejno na čas rozchází. V době námluv se samec páří s několika samicemi, přičemž všechny pak nakladou svá vejce do jednoho hnízda. V hnízdě se může sejít až 50 vajec, na kterých sedí jen samec. I přes to, že samice kladly vejce do hnízda v průběhu dnů, například i s týdenním rozestupem, líhnou se všechna mláďata naráz v průběhu 36 hodin. Rodinka pak z důvodu bezpečnosti hnízdo opouští. Nevylíhnutá vejce slouží jako potrava jiným živočichům, například liškám. Vejce nanduů mohou vážit až 660 g. Mláďata zpočátku vodí jen samec, samice se k rodince přidávají až později.

Ohrožení

Na seznamu ohrožených druhů zvířat jsou nanduové vedeni jako téměř ohrožený druh. Ve volné přírodě dodnes počty nandu pampových ubývají v důsledku lovu a úbytku životního prostředí, i tak lze ještě na pastvinách spatřit i třicetihlavá hejna. 
Nanduům se překvapivě daří v německé divočině. Kolem roku 2000 zde totiž uteklo několik jedinců ze soukromých chovů a rozmnožili se natolik, že si lidé začali stěžovat, že jim chodí na úrodu. Od roku 2017 tedy Němci přistoupili k legálnímu ničení jejich vajec, i přes to bylo ale k roku 2018 na svobodě 566 jedinců.

 

 

pátek 28. března 2014

Adopce zvířete

Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 4 000 Kč

Informace o adopci

Patron zvířete

Na můj chov v zoo můžete přispět jakoukoli částkou, minimálně však 1 000 Kč.

Informace jak se stát patronem

foto
foto
foto

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě