pralesnička pruhovaná Phyllobates vittatus

třída: Obojživelníci

Třída

obojživelníci

Řád

žáby

Čeleď

pralesničkovití

Velikost

délka těla 22,5 - 31 cm, hmotnost 1 - 2 g

Potrava v přírodě

drobní bezobratlí

Rozmnožování

klade 7 - 25 vajíček, doba inkubace 14 dní

Biotop 

tropický deštný les

 

Zajímavost

Pralesnička pruhovaná má černý hřbet se dvěma žlutými nebo oranžovými pruhy, které probíhají paralelně od čenichu až po oblast pánve. Samečci jsou menší a štíhlejší než samičky. Špičky prstů předních i zadních končetin u obou pohlaví jsou rozšířené v přísavné terčíky, umožňující šplhání.

Patří mezi tzv. šípové žáby, jed těchto žab využívají jihoameričtí indiáni k přípravě jedových šipek. Pralesničky mohou mít v sobě až 1 miligram jedu, což stačí k usmrcení 15 lidí, 10 000 myší nebo dvou slonů. Jed je alkaloidní batrachotoxin, napadá sodíkové kanály buněk, zabraňuje přenášení nervových impulzů a zanechává svaly v neaktivním stavu smrštění, což může vést k zástavě srdce nebo fibrilaci – chaotickému stahování srdečních síní.

Jed pralesniček souvisí s potravou, kterou konzumují. V kolumbijské džungli žerou jedovaté mravence, což posiluje toxičnost jejich jedu. V zajetí chované pralesničky dostávají k jídlu většinou nejedovatý hmyz, jako jsou octomilky a jejich jed bývá velmi slabý.

Jed žáby vylučují kůží na povrch těla a sekret navíc silně páchne, což má predátory předem odradit. Sekret slouží i jako ochrana před mikroorganismy - chrání pralesničky před plísňovými, bakteriálními a parazitickými onemocněními. 

Před pářením samice následuje samce, pak naklade na listy vajíčka a samec je oplodní. Před vysazením do vody je samec nosí asi dva dny na hřbetě.

 

Ohrožení

Tento druh pralesničky je kvůli svému komplikovanému způsobu života velmi náchylný k vyhynutí. V současnosti patří mezi ohrožené živočichy.

 

pondělí 21. března 2022

Adopce zvířete

Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 1 000 Kč

Informace o adopci

Patron zvířete

Na můj chov v zoo můžete přispět jakoukoli částkou, minimálně však 1 000 Kč.

Informace jak se stát patronem

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě