Zvíře roku 2006 - VÝSLEDKY

1. KAILA hlasy: 34%

Bezesporu nejvýznamnější a také nejroztomilejší mládě roku se narodilo 18. dubna 2006. Jedná se o samičku levharta mandžuského, jejichž počet ve volné přírodě nepřevyšuje 50 jedinců. Matkou Kaily je rovněž ústecký odchov Kiara, tatínek Rusher k nám přišel z Anglie. Významné je rovněž to, že se jednalo o úspěšné zabřeznutí po prvním páření a že odchov prvního mláděte probíhal naprosto přirozeně a bezproblémově. Kiara se projevila jako fantastická mamina a malá samička se okamžitě od prvních chvil stala miláčkem chovatelů. Po dvou měsících v izolaci pak byla představena veřejnosti a 9. září pokřtěna jménem Kaila. Jejím kmotrem a sponzorem je stejně jako v případě Kiary známý zpěvák Kamil Střihavka s rodinou.

2. ÁMOS hlasy: 22%

Orangutan Ámos se narodil na sklonku roku 2000, to znamená, že 20. prosince roku 2006 byl velký důvod k oslavě. Ámos oslavil své šesté narozeniny (věk, kdy lidská mláďata chodí do školy) skutečně stylově – kromě ovocného dortu a spousty dárků dostal i pravý kornout plný dobrot. Je pravda, že se o vše musel podělit se svými rodiči – tátou Ňuňákem a mamkou Ňuninkou, ale o to více byla celá oslava rodinná. Mezi diváky se objevil i velký kamarád našich orangutanů – herec Zdeněk Srstka, který s nimi natáčel film režisérky Marie Poledňákové „Dva lidi v ZOO“. Ten vznikl v roce 1989 a hlavní zvířecí roli malého orangutanka si v něm zahrál právě tatínek Ňuňák, v té době asi dvouletý. Dalším společným dílem orangutanů a Zdeňka Srstky byl seriál „O zvířatech a lidech“. Ámos je povahově velký lumpík, který nevynechá žádnou příležitost k zábavě. Do svých her zatahuje především Ňuňáka, což je u orangutanů velice neobvyklé, neboť v přírodě se o mláďata stará výhradně samice. V naší ZOO se Ňuninka při dovádění obou „mužských“ drží spíše stranou, jako by byla ráda, že má na chvíli klid.

3. JANE hlasy: 13%

Gepardí samička Jane je určitě jedním z nejznámějších a mediálně „nejprofláknutějších“ zvířat nejen v naší ZOO, ale minimálně v celé naší republice. Od svého narození v roce 2002 se Jane potýkala s vrozenou vadou, kdy se jí rozpadal pravý kyčelní kloub. V roce 2004 se podrobila první operaci, kdy jí byl nefunkční kloub nahrazen cervikokapitální endoprotézou. Bohužel, přes veškerou péči se upevnění kloubu uvolnilo a hybnost Jane se začala zhoršovat. Bylo nutno nahradit kyčel novou, tentokrát totální endoprotézou. V květnu roku 2006 podstoupila Jane další několik hodin trvající operaci, kterou vedl primář ortopedického oddělení Městské nemocnice Litoměřice MUDr. Procházka. Ten společně s celým operačním týmem odvedl vynikající práci. Zbytek už byl na Jane a jejich chovatelích. Opatrnost při rekonvalescenci se vyplatila, Jane vzorně spolupracovala a trpělivě snášela vše, co bylo potřeba. V červenci už byla schopná přemístění do nového areálu pro gepardy, kde se také poprvé v životě, byť v oddělených výbězích, setkala se svými rodiči. Jane sice bude trochu kulhat i nadále, nicméně je konečně zcela zdráva a je prvním gepardem na světě, kterému byl úspěšně aplikován umělý kloub.

4. DAN hlasy: 12%

Senior mezi zvířaty ústecké ZOO, miláček chovatelů i návštěvníků nosorožec Dan se v uplynulém roce dožil úctyhodných 40 let. Narodil se ještě ve volné přírodě, v jihoafrické rezervaci Umfolozi, kde byl odchycen výpravou Ing. Josefa Vágnera. Tak se dostal do tehdejšího Československa, do ZOO Dvůr Králové. Do naší ZOO přišel v roce 1980, aby zde pomohl založit chov nosorožců tuponosých. Během následujících let se stal otcem tří zdravých nosorožčích samečků, kteří se rozutekli po světě. Jeden se dostal dokonce až do Brazílie. Daneček, jak mu v Ústí všichni říkají, je ve věku, kdy již další potomky nezplodí, nicméně patří mezi klenoty naší ZOO. Žije ve skupině se dvěma samicemi Sašou a Zambou a velmi trpělivě snáší jejich občasné rozmary. Přesně v duchu úsloví - moudřejší ustoupí. Dan je v současnosti nejstarším zvířetem v Ústí nad Labem

5. GEENA hlasy: 10%

Panda červená patří mezi rodinné stříbro ústecké ZOO. Od počátku jejich chovu se řadí mezi nejatraktivnější a také nejvzácnější zvířata v Ústí nad Labem. Na věhlasu těmto roztomilým svérázným šelmičkám jistě přidal i mediálně velmi známý útěk jedné z původních samiček. Tehdy bylo třeba zapojit do pátrání po vzácném zvířeti doslova všechny. Díky pomoci médií se nakonec podařilo malou cestovatelku po několika dnech objevit a odchytit na Předmostí na úpatí Mariánské skály poblíž čerpací stanice. Samozřejmě, že výběh byl mnohem důkladněji zabezpečen proti dalším výletů a v tomto ohledu nastal dlouhodobě klid. V roce 2001 se v ústecké ZOO podařilo odchovat první a zatím jediné mládě pandy červené v naší republice. Bohužel, krutá daň přírody nás později připravila o samičku i o mládě. Vzhledem k tomu, že je velmi obtížné získat nepříbuzné jedince, stal se sameček Sole dlouhodobě samotářem. Letos v květnu se konečně podařilo z belgických Antverp získat jeho novou partnerku. Tou je právě nominovaná Geena, mladá pandička, která doplnila chovný pár. Kromě toho, že doufáme v další vzácná mláďátka, zapsala se Geena i jinak do historie naší ZOO. V prvních dnech svého pobytu totiž velmi toužila po návratu do své rodné země. Proto dokázala překonat veškerá zabezpečení a dvakrát se jí povedlo opustit svůj výběh. Poprvé (samozřejmě v neděli) donutila k rychlé akci nejen ty, kdo měli službu, ale nakonec po uprchlici pátrali takřka všichni zaměstnanci ZOO. Nakonec se povedlo Geenu odchytit v koruně vzrostlého stromu, přičemž se dostalo i na horolezecké umění a závěr patřil fotbalovému brankáři. Podruhé díky hlídkám byla Geena přistižena při činu a okamžitě vrácena zpět. Geena se nakonec s ústeckým prostředím sblížila, o útěky se již nepokouší, za to začíná projevovat stále větší zájem o svého partnera Soleho.

6. XALA hlasy: 9%

V roce 2006 se v ústecké ZOO objevilo několik zcela nových druhů zvířat. Nejvýznamnější jsou určitě zástupci šelem - levharti sněžní a rosomáci. Právě samička rosomáka Xala, která přicestovala letecky z finských Helsink v samém závěru roku, se postarala o nečekané překvapení. Záměr zahájit chov těchto udatných a velmi vzácných šelem byl zveřejněn asi měsíc dopředu. Bylo to v době, kdy vrcholily práce na novém výběhu, který vhodně doplnil dosud nevyužívanou část ZOO. Okamžitě se dostavil zcela mimořádný zájem jak médií, tak i široké veřejnosti. Xala je díky tomu prvním zvířetem v historii, které bylo adoptováno ještě před svým příchodem. Navíc získala další sponzory a také se okamžitě po příchodu stala doslova mediální hvězdou a možná nejfotografovanějším zvířetem za uplynulý rok. Prostorný výběh okamžitě přijala za své teritorium, které podrobuje neustávajícím průzkumům. Slavnostního otevření výběhu se zúčastnili naši špičkoví atleti, medailisté z mistrovství Evropy, Xala se dočkala nové hymny a hlavně svojí roztomilostí a aktivitou si získala okamžitě srdce návštěvníků naší ZOO.

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě