Zvíře roku 2007 - VÝSLEDKY

1. PAT a MAT hlasy: 31%

Panda červená patří mezi rodinné stříbro ústecké ZOO. Od počátku jejich chovu se řadí mezi nejatraktivnější a také nejvzácnější zvířata v Ústí nad Labem. Jedním z nominovaných zvířat v prvním ročníku ankety byla mladá samička Geena, tehdy jako perpektivní mamina. Veškeré naděje do ní vkládané se splnily počátkem července 2007. Tehdy chovatelé objevili, že ve své boudičce ukrývá překvapení v podobě malinkých dvojčátek. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi vzácný odchov a u prvorodičky bez mateřských zkušeností také velmi riskantní, bylo rozhodnuto ponechat Geeně naprostý klid. Proto se informace o narození vzácných dvojčat dlouho tajily. Teprve po třech měsících byla provedena první vyšetření a ohledání. Ta ukázala, že dvojčata jsou kluci a jsou v naprostém pořádku, že Geena je skutečně skvělá maminka. Teprve poté bylo narození zveřejněno a malí pandí kluci se začali stále častěji objevovat ve svém výběhu. Na konci roku 2007 se dočkali také jmen. Jejich kmotry, herečky Andrea Elsnerová a Zuzana Vejvodová jim vybrali jména známých „šikulů“ z televizních Večerníčků. Pat a Mat jsou prvními odchovanými dvojčaty pandy červené na našem území a ústecká zoo je doposud jediná česká zoo, která se může pochlubit odchovy tohoto vzácného druhu.

2. DELHI hlasy: 23%

V roce 2007 oslavilo větší množství zvířat a druhů dvacáté výročí svého chovu v Ústí nad Labem. Bezesporu nejvýraznější osobností mezi těmi oslavenci je slonice Delhi. Ta přicestovala v červnu roku 1987 lodí z Vietnamu ve věku zhruba čtyř let. V ústecké zoo nalezla jednak kamarádku Kalu, jednak partu nadšených chovatelů. Delhi i Kala vytvořily nerozlučnou dvojici, která je známá svými procházkami po areálu zoo i mimo něj, úžasným cvičením i naprostou oddaností svým lidským přátelům. Do historie zoo se Delhi zapsala svojí účastí v projektu umělé inseminace, nutno podotknout, že jako první slon indický v Evropě a druhý na světě. Po náročném tréninku v září roku 2002 zabřezla a v následujících takřka dvou letech žila široká veřejnost očekáváním narození prvního slůněte v Čechách. Přestože celá březost byla monitorována a probíhala bez větších problémů, samotný porod na přelomu června a července 2004 byl velmi náročný. Delhi nakonec dokázala porodit slůně bez nutnosti operačního zákroku, ale mládě bylo bohužel mrtvé. Zdravotní stav Delhi zůstal takový, že je možné uvažovat o další inseminaci, výsledky posledních vyšetření ukazují, že by tato možnost mohla být aktuální. Držíme proto všichni palce, ať se Delhi svého vysněného slůňátka nakonec dočká.

3. BUDI hlasy: 18%

Orangutan Budi se narodil 20. ledna 2007 jako vůbec první mládě roku 2007. Jeho narození odstartovalo sérii excelentních odchovů, které nemají v historii ústecké zoo obdoby. Malý orangutanek se od prvních chvil stal miláčkem všech návštěvníků a po celý rok dělal svým chovatelům velkou radost. Stejně tak vzorně se o něho starali jeho rodiče. Mamina Ňuninka projevila velké zkušenosti z předchozích dvou odchovů, otec Ňuňák naprosto nečekaně převzal dozor nad starším synkem Ámosem. Ten na svého mladšího brášku trochu žárlil, byl doposud zvyklý na to, že je středem pozornosti. Budi se stal prvním zvířetem v historii, které bylo adoptováno ještě dříve, než se narodilo. Jeho sponzory a také kmotry jsou naši špičkoví atleti Tomáš Janků a Kateřina Baďurová. Budi roste jako z vody, není již tak závislý na péči Ňuninky a stále častěji se vydává na průzkumy nejbližšího okolí.

4. IMRO hlasy: 12%

Malajští medvědi patří mezi nejoblíbenější zvířata ústecké zoo. Nejmenší medvědi na světě jsou velmi zkoumaví, hraví, rádi se předvádějí a výborně šplhají. Medový strom pro malajské medvědy, který je součástí environmental enrichmentu je jednou z nejpopulárnějších předváděcích akcí. V roce 2007 jsme oslavili dvacáté výročí jejich chovu. Původní dvanáctičlenná skupina přišla z Vietnamu a byla rozdělena mezi ZOO Jihlava, Olomouc a největší část zůstala u nás. Z původních zvířat zde doposud žije čtyřčlenná skupina, kterou kromě samce Imra tvoří samice Kubula, Bibi a Ajčí. Nejvýraznější osobností je ovšem Imro. Ten proslul svými více či méně zdařenými pokusy o útěk, které mu vynesly přezdívku „Kájínek". Kromě toho je velmi šikovný a taky velmi fotogenický, při medovém stromě vždy vyleze nejvýše a ochotně pózuje fotografům. Však také pohled, na kterém Imro „mává“ patří mezi nejprodávanější. V průběhu Medvědího dne, který se konal na počest dvacátého výročí učaroval i Lucii Vondráčkové a skupině Medvěd 009, jejíž členové litovali, že je již adoptovaný. Je proto jednoznačné, že jako zástupce medvědích oslavenců jsme do ankety Zvíře roku 2007 nominovali právě Imra.

5. KAILA hlasy: 10%

Obhájkyně titulu „Zvíře roku 2006“, vítězka prvního ročníku soutěže, se narodila 18. 4. 2006. Jedná se o samičku levharta mandžuského, jejichž počet ve volné přírodě nepřevyšuje 50 jedinců. Matkou Kaily je Kiara rovněž odchovaná v naší zoo, tatínek Rusher k nám přišel z Anglie. Významné je rovněž to, že se jednalo o úspěšné zabřeznutí po prvním páření a že odchov prvního mláděte probíhal naprosto přirozeně a bezproblémově. Jejím kmotrem a sponzorem je stejně jako v případě Kiary známý zpěvák Kamil Střihavka s rodinou. Kaila i nadále žije ve společných prostorách se svojí matkou Kiarou, kterou již dorostla a občas ji také pořádně pozlobí. Obě se těší, že se vbrzku dočkají podstatného zvětšení venkovního výběhu.

6. TOD hlasy: 4%

Giboni jsou dalšími populárními zvířaty, která naše zoo získala před 20 lety v roce 1987. Právem budí pozornost všech návštěvníků, kteří před nejrozlehlejší expozicí pavilonu primátů obdivují jejich doslova akrobatické kousky. Giboni se s obdivuhodnou přesností přehupují z místa na místo dlouhými „skoky“ zavěšeni za přední končetiny, vždy se trefí na větev či lano zavěšené ve výšce. Ve čtyřčlenné rodince budí zájem diváků nejčastěji samec Tod. Když přišel do ústecké zoo se skupinou dalších gibonů, nebyl mu více než jeden rok. Jeho partnerkou byla od počátku stejně stará samička Fej. První mládě se jim narodilo v roce 1995 a od té doby jich bylo celkem sedm. Todík svoji rodinu hlídá velice pečlivě, stačí, že projde kolem jejich klece někdo z ošetřovatelů a hlava rodiny kopíruje jeho trasu, jestli se náhodou nechystá něco nekalého. K tomu se ozývá charakteristickými zvuky, což budí dojem, jakoby okolojdoucího huboval. Todík je velice obratný nejen při pohybu, ale i při odpočinku. Jeho oblíbenou hračkou je tenisový míček, užívá si vleže na zádech a jen tak mimochodem vyhazuje míček do velké výšky a opět jej chytá. Na zem ho upustí velice zřídka.

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě