Zvíře roku 2008 - VÝSLEDKY

1. MORITZ hlasy: 45%

Mezi nejznámější a nejpopulárnější zvířata naší zoologické zahrady bezesporu patří lachtan Moritz. Jeho kousky, které předvádí při pravidelném cvičení jsou notoricky známé a vždy spolehlivě pobaví jak děti, tak i dospělé návštěvníky. Dne 8. června 2008 oslavil Moritz kulaté desáté narozeniny, a proto mu nemohla nominace do ankety Zvíře roku 2008 uniknout. Zajímavostí určitě je, že původně přišel k nám do zoo společně se svým bratrem Maxem. Záměrem bylo, aby cvičili společně ve dvojici. Zatímco Moritz měl ke hře všechny předpoklady a byl od samého začátku velmi učenlivý, Maxe cvičení vůbec nebavilo. Navíc byl dominantnější a jevil snahu Moritze kousat. Proto byli odděleni a Moritz cvičí od té doby sám. Několik let se o slávu dělil se zakladatelem tradice cvičení lachtanů, Hombrém. Po té, co roku 2002 Hombré uhynul, stal se Moritz „jedničkou“, jeho cvičení je rok od roku dokonalejší a jeho věhlas stále stoupá. Věříme, že při Vašich návštěvách ústecké zoologické zahrady jeho cvičení nadchne a třeba rozesměje i Vás.

2. AISA, GAIA, JUNO hlasy: 19%

V předchozích ročnících se nominace na Zvíře roku týkaly zejména jednotlivých zvířat. Letošní ročník je v tomto ohledu specifický, ale řekněte sami. Je možné vybrat jednotlivce, když se narodí tak mimořádně roztomilá trojčata? Malá lvíčata jsou bezesporu královskými mláďaty bez ohledu na to, že přišla na svět díky selhání antikoncepce. Začátkem srpna náš pár lvů konžských, z hlediska rozmnožování nevhodný, překvapil své chovatele narozením potomků. Bylo rozhodnuto nechat volný průběh přírodě a rodičovskému umění našich lvů. Jak matka Ronja, tak i otec Leon se od začátku o své ratolesti starali přímo vzorně a bylo jasné, že se odchov zdaří. Při první prohlídce se zjistilo, že se jedná o tři samičky, které rostly jako z vody. Po třech měsících od porodu již každá z nich vážila více jak deset kilo. Jejich hry jsou stále odvážnější a snaží se do nich vtáhnout i své rodiče, což se jim občas také zdaří. Začátkem listopadu byly lví slečny pokřtěny. Herečka Jana Janěková se svými dcerami jim vybrala jména řeckých bohyň Aisa, Gaia a Juno. Během následné kompletní veterinární prohlídky se ukázalo, že všechny jsou zcela zdravé. Celá rodinka lvů konžských je určitě v současné době nejatraktivnější podívanou nejen v pavilonu šelem.

3. ENID, JONKA, SOTIBA hlasy: 10%

Žirafy Rothschildovy patří mezi nejatraktivnější zvířata naší zoo. Jejich chovu se věnujeme od roku 1983. Rok 2008 byl pro ústecké žirafy významný hned dvakrát. Za prvé jsme oslavili přesně čtvrtstoletí od začátku chovu těchto nejvyšších suchozemských savců. Ještě radostnější událostí bezesporu je, že se nám poprvé v historii podařilo odchovat hned tři mláďata během jednoho roku. Jako první přivedla na svět své mládě osmiletá Etna. Malý sameček, který se narodil 3. března, měřil takřka 190 cm, což je i na žirafí mládě hodně. Na den přesně, ale o tři měsíce později se naší nejzkušenější mamině - osmnáctileté Jenny - narodila samička. Poslední porod jsme očekávali s napětím, své první mládě totiž čekala také čtyřletá Syrenka. Ta si svojí radostnou chvíli naplánovala na neděli 24. srpna. Bez jakýchkoliv problémů přivedla na svět samičku, která byla sice hodně malá (měřila zhruba 160 cm), ale zato velice vitální. Syrenka si počínala jako zkušená maminka, takže i tento odchov se podařil. Od začátku září již byla celá skupina pohromadě i se svým otcem, kterým je náš osvědčený plemeník Atbar. Mláďata byla slavnostně pokřtěna v rámci Václavského dne rekordů. Jejich velký obdivovatel, známý fotograf Petr Berounský, jim vybral krásná jména Enid, Jonka a Sotiba.

4. PEPA hlasy: 10%

Hned několik zvířat se v naší zoologické zahradě dožilo v roce 2008 kulatého jubilea. Jedním z nich, jemuž nemohla uniknout nominace do této ankety, je samec tapíra jihoamerického Pepa. Mezi chovateli patří mezi vůbec nejoblíbenější zvířata, především pro svojí dobráckou a pohodovou povahu. Ke svým desátým narozeninám dostal krásný dárek. V dubnu roku 2008 se přestěhoval do zbrusu nového chovatelského zařízení, které splňuje všechny předpoklady pro úspěšný chov. Pepa našel ve spodní části zoo vše, co ke svému životu potřebuje a co má rád. Ve veliké oblibě má zejména bazén, který mu dlouhodobě chyběl. Pepa je také známý milovník, ovšem dlouho měl smůlu na své partnerky. Předchozí tři trpěly rozličnými zdravotními potížemi, a tak se Pepovi přes veškerou snahu zatím nepovedlo stát se tatínkem. V novém výběhu se dočkal i nové partnerky. Mladá samička Isara pochází z Francie a zdá se, že v sobě oba nalezli zalíbení. Přejme tedy Pepovi do čtveřice všeho dobrého, ať se brzy dočká krásného pruhovaného potomka.

5. INDRA hlasy: 8%

Začátek dubna přinesl naší zoologické zahradě obnovení chovu tygrů, určitě jedné z nejkrásnějších šelem. A nejedná se jen tak o ledajakého tygra. Indra, jak se mladá samička pocházející ze Zoo Halle jmenuje, je totiž tygr malajský. Že se Vám evokuje při vyslovení tohoto názvu populární Sandokan? Ještě donedávna byl také tento nepřemožitelný korzár jediným známým malajským tygrem. Zoologicky byl totiž tento poddruh vyspecifikován až v roce 2004. V Evropě žije pouze několik exemplářů a ústecká zoo spolu s pražskou jsou jediné dvě v ČR, které tento vzácný poddruh chovají. V současné době probíhá v pavilonu šelem výstavba nových venkovních výběhů, které budou vedle levhartů mandžuských sloužit také tygrům. Po jejím dokončení nastane zoologům těžká práce. Bude nutné opatřit Indře nepříbuzného partnera, což je v rámci Evropy takřka sysifovský úkol. Věříme však, že se vše podaří a že Indra, která je mezi svými chovateli proslulá svojí dost drsnou povahou, se dočká nejen nových výběhů a manžela, ale hlavně krásných a nesmírně vzácných koťat.

6. LIBOR a ELIŠKA hlasy: 8%

Pár aligátorů severoamerických dal v roce 2008 tvář akci Padíky pro alíky. Ta byla vyhlášena v souvislosti s ukončením platnosti padesátihaléřových mincí. Naše zoo vyhlásila soutěž ve sběru těchto mincí s cílem vytvořit český rekord. Díky masové podpoře ze strany široké veřejnosti se záměr vydařil. V české verzi Guinessovy knihy rekordů je ústecká zoo zapsána a Libor s Eliškou se stali známí po celé republice. Výtěžek akce (více jak půl milionu korun) je totiž určen na přestavbu jejich výběhu. Ten je ve stávající podobě pro tyto teplomilné plazy obyvatelný pouze v letním období. Větší část roku musí strávit v teplém zimovišti a dvakrát ročně se kvůli tomu musejí stěhovat. Po přestavbě budou moci Libor s Eliškou užívat svoje chovatelské zařízení celoročně a podmínky budou příznivé i pro případný odchov mláďat. Eliška se na zimovišti již několikrát pochlubila snůškou vajec, která ale nikdy nebyla oplodněná. Její partner Libor je v naší zoo ze všech zvířat nejdéle, návštěvníci se s ním setkávají již od roku 1974!

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě