Casperovi dělají společnost dvě tulení samičky, zoo doufá v odchov mláďat

pátek 8. ledna 2021 | zdroj: idnes.cz

Do venkovní expozice tuleňů obecných v ústecké zoologické zahradě dnes chovatelé k samci Casperovi vypustili dvě samičky. Jedenáctiletá Sally a půlroční Ayma mají spolu s Casperem vytvořit novou chovnou skupinu. Vedení zoo věří, že se v blízké budoucnosti podaří odchovat mláďata.

Jako první se do venkovního bazénu ponořila jedenáctiletá Sally. Po letmém očichání s Casperem, který víc než samičky vyhlížel krmení, si každý z tuleňů plaval po svém.
 
Mladá Ayma přišla na řadu o několik minut později a raději hned zmizela ve vodě, z níž pak každou chvíli vykukovala spíš bezradně než zvědavě.
 
Samotné seznámení nových členů expozice však proběhlo podle odborníků podle očekávání a hlavně bez problémů. Vzájemné sžívání členů skupinky, které nastaví hierarchii, potrvá delší dobu.
 
Starší Sally přicestovala do Ústí před Vánocemi. "Jde o jedenáctiletou samici, která se narodila v květnu 2009 v belgickém Boudewijn Seaparku. K nám ovšem doputovala z nizozemského Hilvarenbeeku, kde žila poslední dva roky," uvedl mluvčí ústecké zoo Matěj Kynšt.
 
Právě do Sally, která odchovala již několik mláďat, vkládá zoo velké naděje na rozšíření chovu.
 
Čas před vypuštěním ven trávila Sally ve společné karanténě s Aymou, která přišla na svět loni v červnu v Zoo Le Pal ve Francii a která do Ústí dorazila o měsíc dříve.
 
Výrazně mladší Ayma se má v nejbližších letech od Sally a Caspera hlavně učit. Na potomky má ještě několik let čas. "Ayma je ještě bojácná, protože byla čerstvě odtržena od matky," řekl zoolog Lukáš Štěrba s tím, že právě Sally by se mohla stát pro Aymu náhradní matkou.
 
Samec Casper z nizozemské AquaZoo Friesland pobývá v ústecké zoo od roku 2016. Od loňského jara do podzimu mu dělal parťáka ještě samec Robbie, který koncem roku odcestoval do zoo v Jihlavě.
 
Novou tulení partu si návštěvníci zoo prohlédnou, jakmile se zmírní vládní opatření nastavená k zabránění šíření koronaviru. V současnosti musí být všechny zoologické zahrady zavřené. Tuleně chová ústecká zoo už dvacet let
 
Chovu tuleňů se ústecká zoo začala věnovat v roce 2001. Prvními byli samec Junior a samice Jenny, která po čtyřech letech uhynula kvůli vrozené srdeční vadě. S další samičkou Mary se podařilo Juniorovi zplodit v roce 2010 první mládě tuleně obecného v historii Unie českých a slovenských zoologických zahrad.
 
Samička pojmenovaná Jente ale po dvou měsících náhle uhynula, pitva prokázala jako příčinu otok mozku.
 
Poslední roky chovu tuleňů však příliš nepřály. V roce 2016 uhynul samec Junior, poté uhynula samička Zola na neléčitelné virové onemocnění a v roce 2019 musela být utracena samice Mary po dlouhé chronické nemoci zažívacího traktu.
 
 
Samotné seznámení nových členů expozice však proběhlo podle odborníků podle očekávání a hlavně bez problémů. Vzájemné sžívání členů, které nastaví hierarchii skupinky, potrvá delší dobu.

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě