Dva miliony od dárců, režie 700 tisíc, vyplaceno nula. Jak fond místo na zvířátka vybíral především na sebe

čtvrtek 11. února 2021 | zdroj: hlidacipes.org

Nadační fond Folivora vybral pro ústeckou zoo přes dva miliony korun, aktuálně je na účtech něco přes 1,2 milionu. Na opakovaný dotaz redakce HlídacíPes.org a Českého rozhlasu to uvedl prezident fondu Karel Sladký. Prakticky to znamená, že zhruba 700 tisíc korun nenávratně spolkla vlastní režie fondu za tři roky existence, zoo nedostala nic.

HlídacíPes.org pak z dostupných výročních zpráv a jiných dokumentů spočítal, že celkové příjmy fondu musely od založení v roce 2017 vysoko přesáhnout částku milion korun. Na to prezident Sladký reagoval ve středu e-mailem, v němž přiznal skutečné příjmy. "Celkový příjem na účet NF od založení činí 2 024 120,-, současný stav včetně 100 000 z účtu KB činí 1 237 677,- Kč. Ne všechny peníze byly určeny na projekty Zoo ÚL, nadační fond má drobné své projekty," napsal Sladký s tím, že vyúčtování bude provedeno do konce března 2021 "v souladu s dohodou s obchodním rejstříkem a nastalou situací".

Nastalá situace znamená, že poté, co Sladký dlouhodobě odmítal vedení zoologické zahrady předložit zprávy o hospodaření fondu a stav jeho účtu, s ním zoo minulý pátek ukončila veškerou spolupráci a dárce vyzvala, aby o své peníze požádali zpět. Město coby zřizovatel zoo se chystá předat celou věc policii.

Bohatý život fonduZoologická zahrada z peněz, které byly vybírány na její podporu, zatím neviděla ani korunu. Podle Sladkého nesplnila podmínky, aby jí mohl fond peníze vyplatit. Prakticky tak z podpory dosud "žil" jen nadační fond, a to velmi štědře. Za tři roky činnosti "ukousl" z podpory měst, firem i malých dárců minimálně 700 tisíc korun.

"Bohužel to odpovídá číslům, která jsem zhruba předpokládala. Jsem přesvědčená o tom, že naprostá většina dárců dávala fondu peníze s přesvědčením, že pomohou ústecké zoo, přitom – zdá se – podporovala spíše nadační byznys pana Sladkého, a to poměrně velkoryse," říká ústecká zastupitelka Karolina Žákovská (PRO! Ústí), která je činná v pracovní skupině pro řešení situace v zoo.

Podle Sladkého je ovšem možné, že se peníze budou dárcům vracet. "Zároveň budou v následujících dnech osloveni všichni partneři, kteří se zapojili do krátkodobého či dlouhodobého projektu v návaznosti na generel Zoo ÚL s dodatkem ke smlouvě, ať sami rozhodnou, jak má NF s vázanými finančními prostředky naložit," uvedl ve středečním prohlášení nadačního fondu. Každopádně podle Sladkého platí, že dárci dostanou zpět pouze 65 procent darované částky.

Vybíráme dál…Fond, který byl podle dostupných archivních dokumentů a zmínek založen na podporu ústecké zoologické zahrady, nyní ve své činnosti pokračuje a dál vybírá od dárců peníze. "NF nadále pracuje dle statutu ve snaze podpořit zoo na území ČR," píše v prohlášení fondu jeho prezident Karel Sladký.

Na přímý dotaz, které konkrétní zoologické zahrady má na mysli a zda s nimi fond má uzavřené smlouvy, reaguje tvrzením, že v jednání jsou zoo v Chomutově a v Děčíně. Tam prý mají nabídku projednat zastupitelstva.

"Ano, oslovili nás, prověřili jsme si je a odmítli," říká ovšem ředitelka děčínské zoo Kateřina Majerová. A podobné je to podle mentora ústecké zoo Davida Nejedla i v Chomutově. "V Liberci to ani nezkoušeli, odmítli bychom je také. Sponzorství si řešíme sami," říká Nejedlo, který je kromě dohledu nad ústeckou zoo i ředitelem zoologické zahrady v Liberci. "Takže nevím o žádné zoo, kterou by nyní Folivora zastupovala. Pokud to tvrdí, měli by její jméno zveřejnit," říká Nejedlo.

S Folivorou nehodlá spolupracovat ani zoo ve Dvoře Králové nad Labem. "Tyto věci si řešíme sami. Vím, že zmíněná firma opakovaně oslovovala obce v Ústeckém kraji. Bylo to nedůstojné," říká její ředitel Přemysl Rabas.

Informace o tom, že jím uváděné zoo v Děčíně a Chomutově nejeví o spolupráci zájem, prý Karla Sladkého překvapily. "Já o ničem nevím," říká.

Prostě to vymažemeFond Folivora v posledních dnech v tichosti upravil své webové stránky, na kterých dál vybírá na podporu zoologických zahrad. Kompletně z nich zmizela jakákoli zmínka o ústecké zoologické zahradě, na jejíž podporu byl původně založen. Vystupuje tak v roli univerzálního nadačního fondu na podporu všech zoo. Nadále na stránce chybějí podrobné informace o hospodaření fondu nebo výroční zprávy – vyjma jediné z roku 2019, o níž jsme psali zde.
 

 

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě