Gepardice se rychle po operaci zotavuje

sobota 20. května 2006 | zdroj: Deník Litoměřicka

Litoměřičtí lékaři tvrdí, že s endoprotetikou u zvířat by rádi pokračovali.

Ústí n. L. / Litoměřice Gepardici Jane, které tým ortopedů provedl na veterinární klinice Live v Litoměřicích výměnu kyčelního kloubu, se daří k radosti všech dobře. Vypadá to, že už za čtrnáct dní by mohla do travnatého výběhu, kde ji opět budou moci spatřit návštěvníci ústecké zoologické zahrady.

"Zatím je v umístěna v domečku, abychom měli zaručeno, že se vyvaruje prudkých pohybů, které by mohly negativně poznamenat její zdravotní stav. Žere a vypadá spokojeně," uvedl včera, tedy týden po operaci, ředitel ZOO Tomáš Kraus. Jane je bez obvazů, rána je ošetřována antiseptiky. Podle lékařů se hojí dobře.

Z tohoto vývoje má radost primář ortopedického oddělení Městské nemocnice v Litoměřicích Ladislav Procházka, který operaci spolu s týmem lékařů a veterinářů na klinice Live uskutečnil. "Denně konzultuji její stav s ošetřujícím lékařem Poživilem a mám z něj radost. Kontrolní rentgeny, které potvrdí, zda byla operace opravdu tak úspěšná, jak věříme, ale za dva až tři měsíce napoví víc," uvedl ortoped Procházka, který za dobu své lékařské praxe vyměnil kyčelní klouby už více než tisícovce lidí. Jeho prvním zvířecím pacientem je však právě Jane. Tu spolu s kolegy operoval již před dvěma lety. Tehdy jí však zavedl pouze umělý kloub bez jamky. Nyní jí bylo sponzorsky a přímo na míru vyrobeno obojí, a to firmou Medin ortopedis.

Přestože Ladislav Procházka slibuje, že operace lidí jsou pro něj prvořadé, vyhýbat se zvířecím pacientům nebude. " Pokud bude o endoprotetiku zájem, chceme ji dělat. Nyní chystáme s doktorem Vomáčkou obdobnou operaci u vlčáka," uvedl lékař, podle něhož bude zákrok i u tohoto zvířete proveden týmem lékařů sponzorsky.

EVA BŘEŇOVÁ

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě