Hledá se nový ředitel ústecké zoo. Bude mít za úkol obnovit plnohodnotné členství zahrady v evropské asociaci

čtvrtek 4. března 2021 | zdroj: sever.rozhlas.cz

Zoologická zahrada v Ústí nad Labem by měla mít nejpozději od července nového ředitele. O tento post se uchází pět lidí. Nový ředitel bude muset řešit hlavně to, jak obnovit plnohodnotné členství v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií. Ústecká zoo ho má pozastavené do letošního podzimu, kdy jí vyprší dvouletá lhůta na nápravu nedostatků.

Vedení Ústí nad Labem od nového šéfa ústecké zoo očekává především to, že ji dá do pořádku – tak, aby mohla opět být plnohodnotným členem EAZA. Je potřeba opravovat pavilony nebo stavět nové – třeba pro orangutany, kteří jsou v nevyhovujících podmínkách. To se ale neobejde bez větších investic.

Existuje sice generel rozvoje zoo schválený zastupitelstvem, každý uchazeč ale měl předložit vlastní koncepci řízení zoo – takže to se ještě může změnit.

Zahrada před nedávnem ukončila spolupráci s nadačním fondem Folivora

V novém městském fondu je pro zoo z rozpočtu města zatím 20 milionů korun – v tuto chvíli ale nejsou vzhledem k možným změnám od nového ředitele stoprocentně jasné priority. Navíc nejsou ani připraveny stavební plány na některé důležité akce.

Pro zoo vybíral peníze nadační fond Folivora. Podle prezidenta fondu Karla Sladkého je na účtu pro dva pavilony 1,3 milionu korun. Zoo o peníze může požádat, až bude mít stavební povolení. Také může požádat o 100 tisíc korun na pomoc při propadech příjmů v důsledku pandemie. Zahrada ale o peníze žádat nebude.

Dušan Usvald, který je v současnosti pověřený jejím řízením, chtěl v prosinci 2020 vidět výpisy z účtů a přehled hospodaření – pan Sladký to ale odmítl předložit. Takové jednání Usvald považuje za neférové a netransparentní. Zoo tedy s fondem ukončila spolupráci, která zatím fungovala pouze na základě ústní dohody prezidenta Folivory a bývalého ředitele ústecké zoo Romana Končela.

Dozorčí rada zoo problémy ve spolupráci zahrady a Fondu neviděla

Zoologická zahrada má dozorčí radu jmenovanou radními města. Její předseda a zároveň spoluzakladatel Folivory Jan Eichler Českému rozhlasu řekl, že se domníval, že spolupráce a komunikace za ty tři roky fungovala. Mrzí ho, kam až události došly i to, že prezident Folivory Karel Sladký odmítá předložit dokumenty o účtech.

Eichler chce kvůli tomu svolat dozorčí radu zoo – vzhledem k dlouhodobým zdravotním problémům jednoho z členů to ale v nejbližší době nebude.

Mezitím například Yveta Tomková z opozičního hnutí Vaše Ústí pro server Hlídací pes řekla, že Jan Eichler by měl z dozorčí rady odstoupit, nebo být odvolán. Naopak radní Eva Nováková z hnutí ANO by s obměnou dozorčí rady počkala do podzimu, kdy jí končí čtyřleté funkční období.

 

 

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě