Jane se probudila z narkózy, za sebou má dvě unikátní operace

sobota 13. května 2006 | zdroj: Severočeské noviny

Litoměřice - Pětiletá gepardice Jane z ústecké zoologické zahrady má za sebou druhou unikátní operaci. Poté, co jí byl před dvěma lety implantován kyčelní kloub, došlo nyní opět týmem litoměřických lékařů k úspěšné reoperaci. Jane je tak prvním zvířetem v České republice a možná i na světě s umělým kloubem.

K reoperaci došlo proto, že před dvěma lety byl umělý kyčelní kloub usazen do původního anatomického prostředí. Po roce se však ukázalo, že je třeba usadit ho do umělé jamky.

Zdarma ji nyní coby prototyp vyrobila česká firma Waltr.

Operace provedená na litoměřické veterinární klinice Live trvala tři hodiny. Dopadla úspěšně, i když její průběh nebyl až tak jednoduchý. "Po zákroku totiž kontrolní rentgen prokázal, že dochází k vykloubování z jamky. Přistoupili jsme proto k reoperaci, kdy jsme upravili polohu endoprotézy a zlepšili korekci," vysvětlil veterinář Jiří Vomáčka.

Operace končila ve čtvrtek před půlnocí. Jane se včera v brzkých ranních hodinách probudila už v ústecké zoo se zhruba deseticentimetrovou jizvou. "Nyní se budeme modlit, aby implantát vydržel," říká veterinář Vomáčka. Odhadnout vývoj u šelmy, která však klid na lůžku na rozdíl od člověka nedodržuje, ale přesně nelze. Každopádně má gepardice velkou naději, že po zbytek života bude běhat bez větších zdravotních obtíží.

"Toho, že se sešel tým profesionálů a zdarma Jane odoperoval, si velmi vážíme," vyjádřil svůj vděk ředitel ústecké zoo Tomáš Kraus, který se už těší, až dojde nejpozději do konce června k otevření nového pavilonu šelem. Jane se v něm bude prohánět nejen s novým kyčelním kloubem, ale i se svými rodiči.

EVA BŘEŇOVÁ

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě