Ježci strávili zimu s aligátory, včera se vrátili do přírody

čtvrtek 4. května 2006 | zdroj: Mladá fronta Dnes

Třiadvacet ježků, které loni na podzim přinesli lidé do ústecké zoo a kteří tu přežili zimu, se včera dopoledne dostalo zpět do volné přírody. Bodlináči měli vyhřívané „apartmá“ v zimovišti, kde většinou přežívají exotická zvířata - například aligátoři Libor a Eliška.

„Do zimoviště se dostala zvířata z podzimních vrhů, která měla méně než 400 gramů. Tak malí ježci si nestačí udělat zásobu podkožního tuku a v zimě by pomrzli,“ uvedla zooložka ústecké zahrady Petra Padalíková.

Přes zimu přibrali ježci dvojnásobek až trojnásobek své původní váhy. „Na rozdíl od svých kolegů ve volné přírodě nespali, a celou zimu se krmili. Dostávali máčené psí granule, maso, tvaroh, vajíčka a také strouhanou mrkev a jablka,“ uvedla mluvčí zoo Věra Vrabcová.

Kvůli dlouhé zimě je zachráněných ježků méně

Letos se jara dožilo „jen“ 23 bodlináčů, protože jich lidé přinesli na podzim méně než v minulých letech. Zimu obvykle přečká pouze třetina zvířat, která v zoo najdou azyl. Zbytek pojde, protože se do zahrady dostanou již ve zuboženém stavu. „Lidé nosí ježky v průběhu celé zimy podle toho, jak se hladová zvířata budí, a jdou si hledat potravu. Letos ale byla zima dlouhá a pořád ležel sníh, zachráněných ježků proto zřejmě bylo méně,“ míní Padalíková. Hmyzožravce musí v zoo nejprve důkladně odblešit, odčervit a zbavit všech dalších parazitů. Totéž doporučují veterináři i dobrovolníkům, kteří by se zvířat chtěli před další zimou ujmout.

Čtyři až pět ježků vypustili pracovníci zoo přímo v areálu zahrady, další si odnesli lidé, kteří je do zahrady přinesli.

„Vypustili je na místa, kde je našli, nebo do jiných vhodných lokalit,“ dodala Padalíková.

Co se děje s ježky dál, pracovníci zoo nevědí. „Nijak je neoznačujeme, na to nemáme peníze. Jejich záchrana má podle nás smysl, i když ježek není nijak zvláště chráněné zvíře,“ uzavřela zooložka.

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě