Klasika, či zážitková zóna? Zoo čeká na šéfa

pátek 28. května 2021 | zdroj: Ústecký deník

Stále není jasné, kdo povede ústeckou zoologickou zahradu. A jakou podobu bude mít. Z výběrového řízení vzešli dva kandidáti s rozdílnými koncepcemi. Ústečtí radní prozatím žádného nevybrali, pouze je představili zastupitelům s tím, že nechají veřejnost, aby si jejich záměry prostudovala a vyjádřila se k nim na webovém fóru města.

Prvním "finalistou" je Petr Fejk, bývalý ředitel České národní budovy v New Yorku a dlouholetý ředitel pražské zoologické zahrady. Ta pod jeho vedením prošla výraznou modernizací a podle časopisu Forbes obsadila 7. místo mezi nejlepšími zoo světa. Jeho soupeřkou je Ilona Pšenková, která se v prostředí zoologických zahrad pohybuje většinu profesního života. Problémy té ústecké zná prý velmi dobře a při tvorbě své koncepce z nich vycházela.

Jak sama v koncepci píše, chce se držet generelu zoo zpracovaného minulým vedením zahrady. Pro modernizaci bude podle jejího názoru nezbytné zajistit inventarizaci technického stavu jednotlivých staveb a podle toho vytvořit řešení obnovy a údržby staveb. Také klade důraz na energetické hospodaření a s tím související snížení nákladů. Jejím cílem je přitom držet se současného rozvržení zoo a metodou postupného zlepšování narovnat deformaci, která poznamenala původní založení zoo v 70. a 80. letech minulého století. Tak prý bude možné zachovat většinu oblíbených ikonických druhů zvířat jako slony, primáty a velké kočky, jelikož právě ty Ústečané vnímají jako rodinné stříbro města. "V jejich chovu ústecká zoo dlouhodobě držela krok se světovou chovatelskou špičkou. Mým prvořadým osobním i odborným cílem je zachování tohoto odkazu," uvedla zooložka Pšenková s tím, že bude nutné získat zpět plnohodnotné členství v EAZA, tedy evropské asociaci zoo a akvárií.

Zcela odlišnou koncepci navrhl Petr Fejk. Argumentuje, že podobný plán by vyšel na 1 až 1,5 miliardy korun. Považuje to za zbytečné mrhání veřejnými prostředky a navrhuje chov oněch ikonických druhů zastavit, protože je nejnáročnější a nejdražší. Chce zoo přebudovat v podstatě na zážitkovou zónu, zrušit mříže a vytvořit iluzi volné přírody. Veškeré pavilony a expozice postavit na nízkonákladových prostředcích. Pravidelná investiční dotace města by přitom činila maximálně 300 milionů korun na deset let. Část této provozní dotace by přesunul do investičního fondu zoo, žádal o dotace z Fondu pro spravedlivou transformaci ministerstva životního prostředí a využil i veřejný fundraising a regionální dotační tituly. Hovoří o snížení nákladů, zkvalitnění personálu i firemní kultuře. "Očekávanými výsledky jsou vznik jedinečná koncepce moderní zoo s iluzí volného pohybu zvířat i lidí s nadregionální návštěvnickou atraktivitou. Zvýšení návštěvnosti na úroveň minimálně 300 tisíc ročně. Zoo by se stala vzorovým příkladem investičně i energeticky úsporného rozvojového projektu," doufá.

ROZHODNE RADA

Předsedkyně výběrové komise a radní Eva Nováková (ANO) se vyjádřila k oběma kandidátům v tom smyslu, že jsou oba velmi kvalitní.

"Rozhodnout nakonec bude muset městská rada, bylo by tedy vhodné znát i názor ústecké veřejnosti," vysvětlila.

Lidé se mohou k jednotlivým koncepcím vyjádřit na diskusním fóru na webu magistrátu.

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě