Kolik lidí ročně navštíví zoo? Jak srazil koronavirus jejich návštěvnost?

pondělí 31. května 2021 | zdroj: finance.cz

Česká republika je zemí zoologických zahrad. Jak vůbec funguje financování českých zoologických zahrad? A mohou si ze vstupného vydělat na svůj provoz? Kolik lidí ročně navštíví české zoologické zahrady? Jaké jsou náklady na provoz, jak se na jejich provozu podílí zřizovatelé a jak jsou jednotlivé zoologické zahrady schopné se samofinancovat?

Jen málokterá země se může chlubit takovou bohatostí zoologických zahrad s tak vysokou úrovní. Česká republika sice nemá tak dlouhou historii jako náš rakouský soused (ve Vídni je vůbec nejstarší zoologická zahrada na světě, která byla založena roku 1752), ale můžeme se pochlubit nejlepší zoologickou zahradou na kontinentální Evropě (Zoo Praha podle TripAdvisoru), unikátní sbírkou a ochranou afrických zvířat v Zoo Dvůr Králové a mnohým dalším. Dvě výše zmíněné české zoologické zahrady jsou členy Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO), která zahrnuje 15 českých a 4 slovenské zoologické zahrady.
 
V mnoha českých krajích se jedná o nejnavštěvovanější turistické cíle a pražská zoologická zahrada byla podle agentury CzechTourism třetí nejnavštěvovanější turistickou atrakcí České republiky vůbec (po Pražském hradě a lanové dráze na Petřín). Může za to dlouholetá tradice zoologických zahrad a také řada chovatelských úspěchů českých zoologických zahrad na mezinárodním poli, kde se Česko může pochlubit řadou prvoodchovů a vedením záchovných programů pro ty nejohroženější živočichy naší planety (např. kůň Převalského).
 
Návštěvnost zoologických zahrad
 
Základním kritériem úspěchu je návštěvnost, která přináší příjem do rozpočtů zoologických zahrad a je také klíčovým faktorem pro zřizovatele. Rovněž se při vysoké návštěvnosti snadněji prosazují investice do rozšiřování a zkvalitňování expozic. Nejlépe je na tom již zmíněná pražská zoo, která je celosvětově uznávaná kvůli velkému množství odchovů vzácných živočichů a jejich znamenitou propagací. Na druhém místě je zlínská zoologická zahrada, která zažívá od přelomu tisíciletí velký návštěvnický boom díky zajímavým expozicím, jež jsou rozdělené podle světadílů. Na chvostu žebříčku je děčínská zoologická zahrada, jež se s 6 hektary řadí mezi malé zoologické zahrady a její návštěva zabere přibližně 2 hodiny. Nejmenší návštěvnost mezi členy UCSZOO má Zoo Chleby, která je jedinou soukromou zoologickou zahradou mezi českými členy UCSZOO.
 
 

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě