Pandu červenou si oblíbili i košíkáři

sobota 20. května 2006 | zdroj: MF Dnes

Ústecká zoo má po čtyřech letech opět samičku pandy červené. Geena, jak se zvíře jmenuje, včera přicestovala ze zoologické zahrady v belgických Antverpách. Pandí sameček Sole z Ústí tak má po čtyřech letech opět nevěstu.

„V evropských zahradách žije zhruba 200 pand červených. Bylo však hodně těžké najít samičku, která není s naším samcem v příbuzenském vztahu,“ uvedla mluvčí zoo Věra Vrabcová.

V zoo doufají, že se jim později podaří odchovat další mládě. „Dříve než příští rok to ale nebude. Geena je zatím sama mládě, ještě jí není ani rok. Dospělými se pandy stávají zhruba ve dvou letech,“ doplňuje Vrabcová.

Chov pand červených v Ústí provází smůla. Předchozí dvě samičky Paša a Truska i mládě, které se v zahradě narodilo, uhynuly.

Jedna z pand se před devíti lety vydala na výlet. „Jednoho dne jsme přišli do výběhu a zjistili jsme, že panda utekla. Okamžitě se rozjela rozsáhlá pátrací akce. Podařilo se nám ji najít až po týdnu. Nacházela se nedaleko Mariánské skály v ústeckém centru. Naštěstí se pandí slečně nic nestalo. Jak se jí tehdy podařilo překonat mimo jiné i elektrický ohradník, to dodnes nevíme,“ popisuje událost mluvčí.

Panda červená se v loňském roce stala maskotem ústeckého basketbalového klubu. Její logo je na palubovce, maskot pak baví diváky a „cvičí“ s roztleskávačkami.

V Česku se pandy červené chovají ještě v zoologických zahradách v Liberci a Praze.

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě