Petr Fejk by mohl vést zoo v Ústí nad Labem, postoupil do finále konkurzu

čtvrtek 15. dubna 2021 | zdroj: idnes.cz

Ústí nad Labem má dva kandidáty na nového ředitele zoologické zahrady. Vybírat se bude mezi někdejším dlouholetým šéfem pražské zoo Petrem Fejkem a Ilonou Pšenkovou, která v ústecké zahradě pracovala jako zooložka a nyní působí na Veterinární univerzitě v Brně.

Ústí nad Labem má dva kandidáty na nového ředitele zoologické zahrady. Vybírat se bude mezi někdejším dlouholetým šéfem pražské zoo Petrem Fejkem a Ilonou Pšenkovou, která v ústecké zahradě pracovala jako zooložka a nyní působí na Veterinární univerzitě v Brně.

Radní města se ztotožnili s doporučením výběrové komise a oba kandidáti tak představí svoji koncepci 24. května zastupitelům.

"Vzhledem k tomu, že oba uchazeči jsou natolik kvalitní a jejich koncepce řízení a rozvoje zoo jsou tak odlišné, doporučila výběrová komise pozvat oba uchazeče na jednání zastupitelů, aby svoji koncepci, doplněnou o finanční analýzu, představili," řekla radní města Eva Nováková (ANO).

Finalisté ještě nemají od města oficiální zprávu, že se bude rozhodovat mezi nimi. "Tiskovou zprávu jsem četl, ale dokud to nedostanu černé na bílém, nemohu to komentovat," sdělil MF DNES Fejk.

Nechtěl se podělit ani o bližší detaily ze své koncepce. "Opravdu prvními, kteří koncepci uslyší, by měli být zastupitelé. Jinak bych se nechoval korektně," řekl Fejk.Fejk: Moje koncepce je velká změna

Připustil však, že jde o koncepci poněkud převratnou. "Je úplně jiná, než jakou mají v Ústí schválenou koncepci rozvoje zoo. Já vlastně chápu, že rada takto rozhodla. Nejde jen o volbu ředitele, ale právě koncepci zahrady. A to už skutečně není na radě, ale na zastupitelstvu, které koncepci schvalovalo. Já jsem zdůraznil, že moje volba je vázaná na moji koncepci a že jsem si vědom, že opravdu vyžaduje vážnou rozvahu, protože je to změna dosavadního směřování zoo," pokračoval Petr Fejk.

"Já vlastně postup města vítám, protože je to doklad toho, že tíhnou k odpovědnému rozhodnutí a chtějí o koncepci uvažovat v širším fóru," dodal Fejk.

Také Ilona Pšenková řekla, že se blíže vyjadřovat nebude, protože z města nemá žádné oficiální informace.

Nové vedení zoo každopádně čeká nelehký úkol, protože zahrada před více než rokem přišla po kontrole o členství v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Na nápravu nedostatků jí zbývá jen několik měsíců. Pokud je neodstraní, přijde o řadu chovných programů a navíc o ikonická zvířata, například orangutany, slony či nosorožce.

Město také podalo letos v březnu trestní oznámení na nadační fond Folivora. Tento fond měl vybírat finance pro zoo, ta ale nedostala vůbec nic.

 

 

 

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě