Šéf zoo: dnes ho určí

úterý 15. června 2021 | zdroj: Mladá fronta Dnes

Petr Fejk, nebo Ilona Pšenková? Radní Ústí dnes vyberou.

Dvě zcela odlišné koncepce představili dva uchazeči o ředitelské křeslo v ústecké zoo. Ta bojuje o zachování členství v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA) i s nedostatkem financí. Dnes radní Ústí vyberou mezi bývalým ředitelem pražské zoo Petrem Fejkem a bývalou zooložkou ústecké zahrady Ilonou Pšenkovou. Oba kandidáti se zastupitelům v Ústí už představili a dnes budou ještě jednou jednat i s radou města. Ta pak vynese verdikt.

"Nejsem ještě rozhodnut, oběma kandidátům chci ještě položit připravené dotazy a pak se rozhodnu," řekl včera například radní Tomáš Vlach (ANO).

Podle informací MF DNES, která mezi radními podporu pro uchazeče zjišťovala, je ale mírně pravděpodobnější, že do křesla neusedne známý manažer, ale llona Pšenková, jejíž koncepce počítá s chovem ikonických zvířat, jako jsou třeba sloni či orangutani. Její výhodou může být i to, že je ochotna se přestěhovat do Ústí, na rozdíl od Fejka.

Lidé i zvířata bez zábran

Podle Petra Fejka je důležité opustit zastaralé postupy v přístupu k zahradě. Podle něj už není například možné, aby zoo nadále chovala slony, kočkovité šelmy či orangutany. "Jak je možné, že zde máte tolik vzácných a ohrožených zvířat včetně velkých, prostorně a ekonomicky náročných zvířat a nedáte jim důstojné podmínky k životu? Takový postup se obrací proti základním principům zahrady. Pokud nežijí

Oba kandidáti se zastupitelům v Ústí už představili a dnes budou ještě jednou jednat s radou města. Ta pak vynese verdikt.

Důstojně, ale na hranici živoření, proč je chovat? Základ každé zahrady je důstojný vztah ke zvířeti," uvedl ve své koncepci Fejk.

Podle jeho projektu by ústecká zoo také neměla mít zábrany mezi lidmi a na tuto situaci připravenými zvířaty. Místo klasických expozic by v krajském městě měly být ty zážitkové. Počítá například se dvěma velkými přírodními výběhy několika druhů zvířat ze stejného kontinentu s volným pohybem. Mohla by zde být například velká expozice připomínající savanu, kde se volně pohybují desítky zvířat, například žirafy, zebry, antilopy, pštrosi, nosorožci, ptáci marabu či ibisové.

Fejk by také rád navázal na vznik zahrady a jejího zakladatele Heinricha Lumpeho (1859–1936), který choval hlavně ptáky. Fejk uvažuje o tom, že by v Ústí byly tři velkoprostorové voliéry, kam by návštěvníci měli přístup. Měl by zde být i areál kontaktních expozic domácích zvířat z různých částí světa. Kromě designového zázemí pro zvířata jeho projekt počítá i s velkým parkovištěm a novým mobiliářem. Podle jeho projektu vše bude stát maximálně 300 milionů korun investovaných v průběhu 10 let. Fejk počítá i s řadou dotací, například od Fondu pro spravedlivou transformaci "Smart zoo".

Archa zvířat

Naopak jeho protikandidátka Ilona Pšenková, která nemá tak velké zastání mezi experty v Česku i v zahraničí, chce expozice s orangutany, slony či šelmami a lidoopy zachovat. Podle ní je důležité pavilony předělat a některá zvířata přesunout. Orangutani by podle ní mohli být nově v nynějším sloninci.

Její vizí je udělat z instituce jakousi archu, která by disponovala ohroženými druhy zvířat, jež by ochraňovala. "Ochrana celé řady ohrožených zvířat je založena i na spolupráci se zoologickými zahradami. Pokud ústecká zoo s 234 druhy zvířat o členství v EAZA přijde, ztratí 53 chovných programů. Nejmarkantněji je to vidět u savců, zoo chová 64 druhů těchto zvířat, o 60 by mohla přijít," upozornila Pšenková.

Podle ní by ústecká zoo měla být nadále uznávána i mezinárodně respektována. Její projekt počítá s novým pavilonem pro slony, kteří by měli výběhy i v lesním porostu, modernizací systému vytápění geotermální energií, výstavbou ekocentra u horního vstupu, které by mohlo vyřešit i problém s nevyhovujícím hlavním vstupem do zahrady.

Cílem Pšenkové je dodržení stávajícího rozvržení zoo a proměna metodou postupného zlepšování zázemí a navazujících nových staveb. Tím dojde k zachování většiny "ikonických" druhů zvířat, v jejichž chovu zahrada podle ní dlouhodobě držela krok se světovou špičkou.

 

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě