Zoo Ústí nadl Labem Zoo Ústí nadl Labem

Stezka líčí slávu Lumpeparku

pondělí 3. listopadu 2008 | zdroj: MF DNES

Tajemný hrad, zasypanou jeskyni i zkamenělý les mohou objevit návštěvníci v ústecké zoologické zahradě, když se vydají po čerstvě otevřené Naučné stezce Lumpeparku. Zoo tak uctilo stoleté výročí založení první ptačí rezervace ve střední Evropě, kterou na místě dnešní zahrady roku 1908 zřídil ústecký podnikatel a milovník přírody Heinrich Lumpe.

„To jsem si nikdy nevšimla, že tu něco takového vůbec je,“ povzdychla si jedna ze sobotních návštěvnic zahrady, když přišla ke třetímu zastavení naučné stezky. Návštěvníky upozorňuje na unikát skrytý ve výběhu pštrosů. Ze svahu mezi křovisky vykukují zvláštní kameny. Jde o zkamenělé kmeny stromů až tři metry vysoké, které tvoří celý les.

Jedenáct vagónů kamenných stromů Bývala to jedna z hlavních atrakcí Lumpeparku. Jak ukazují dobové fotografie na informačním panelu, stála uprostřed zkamenělých stromů dřív obrovská socha Krakonoše. Socha zmizela, i tak ale dochované torzo zkamenělého lesa představuje mimořádně vzácný přírodní výtvor. Kmeny jsou staré několik miliónů let, zakladatel parku jich koupil roku 1922 z uhelných dolů u Trutnova jedenáct vagónů.

Podobný unikát stál jen o pár metrů výš. Tabule ukazuje obrázek mohutného kmene kamenného dubu. Strom starý 1 500 let vykopali dělníci roku 1873 u Stadic. Dřevo se dochovalo takřka nepoškozené a strom byl navíc výjimečný tím, že do kmene zarostla řada velkých kamenů.

Tuto kuriozitu dnes už bohužel v zoo nenajdeme. „Po dubu marně pátráme, zmizel na začátku 70. let, nikdo neví kam. Máme ale indicie, že mohl skončit na zahradě nějakého komunistického prominenta. Jakoukoli zprávu o osudu této vzácné památky přivítáme,“ poznamenal pracovník propagace Roman Nešetřil.

Zřícenina a pohádková jeskyně Stezka připomíná prostřednictvím fotografií a dobových článků také umělou hradní zříceninu Heinrichsburg, kterou nechal kolem roku 1910 Lumpe vystavět pro pobavení návštěvníků. Památka se dochovala do dnešních dnů, byť ji už chybí původní pohádková výzdoba v podobě trpaslíků a pohádkových víl.

Zastavení číslo devět pak seznamuje s pohádkovou jeskyní, na jejíž prohlídku stávali návštěvníci parku dlouhé fronty. Bohužel už je třicet let zasypána a pokusy o její znovuzpřístupnění zatím ztroskotávají na nedostatku financí. „Bylo to tam krásné, všude krápníky, po nich stékala voda a do toho úchvatné světelné efekty. Chodili jsme tam moc rádi,“ popsal zážitek z dětství osmdesátiletý Hanuš Adamec, jenž jako pamětník Lumpeho časů pomáhal zoo při zřízení stezky.

Naučná stezka Lumpeparku má celkem deset zastavení. Podklady čerpali autoři především ze vzácné pamětní knihy, která je pozoruhodná také svými obřími rozměry - váží 25 kilogramů. Mezinárodně proslulý Lumpepark zanikl roku 1945. Vzácný přírodní areál uprostřed města se však zachoval, neboť v něm záhy vznikla zoologická zahrada.

zimní sezóna: listopad - únor

od 9.00 do 16.00 h Pokladna zoo:

horní vstup uzavřen

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

V březnu je horní pokladna otevřena pouze během víkendů.

více

zimní sezóna: listopad - únor

100,- Kč Dospělí:

50,- Kč Děti, studenti, důchodci:

270,- Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě