Úspěšný odchov u vari černobílých

sobota 5. června 2021 | zdroj: Ústecký deník

V ústecké zoologické zahradě přivedl pár vari černobílých na svět mladé.

Tyto poloopice jsou příbuznými známějších lemurů kata. Oba druhy se ve volné přírodě vyskytují pouze na ostrově Madagaskar sousedícím s africkým kontinentem. "Koncem března se naší samici vari černobílého narodila tři mláďata, druhý den však jedno z nich uhynulo, což bylo pravděpodobně spojené s vrozeným defektem. O zbylé potomky se matka vzorně starala, nenechávala je bez dozoru a měla je přichycené na břiše. Později se mláďata snažila prozkoumávat okolí boudičky, ze které vykukují malé hlavičky, když je samice nechává o samotě, a podnikají další aktivity," uvedl zoolog Ing. Lukáš Štěrba. Rodičovský pár byl složen v roce 2019 a o odchov se pokusil již v loňském roce.

Tento pokus však skončil nezdarem, o to větší radost zavládla v roce letošním. "Samice je již zkušená matka, ale v naší zoo jsou to její první úspěšně odchovaná mláďata. Otcem je teprve pětiletý samec pocházející ze Zoo Münster," doplnil Lukáš Štěrba. Vari černobílý je kriticky ohroženým druhem primáta.

Největší ohrožení je pro něj úbytek přirozeného prostředí a lov pro maso.

Lemuři vari byli dříve zařazeni do jednoho druhu, dnes se však rozdělují podle typického zbarvení na samostatné druhy, a to vari červený a vari černobílý.

 

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě