Ústecká zoo se distancuje od fondu Folivora, který jejím jménem vybíral peníze od dárců

pátek 5. února 2021 | zdroj: server.rozhlas.cz

Zoologická zahrada v Ústí nad Labem už nechce, aby Nadační fond Folivora jejím jménem vybíral peníze od dárců. Fond vznikl v červnu 2017. Dosud ale neexistuje žádná smlouva o spolupráci se zoo nebo dohoda o tom, na co prostředky od dárců půjdou. Zahrada od nadačního fondu zatím žádné peníze nedostala a kvůli sporům nechce, aby s ním byla spojována.

Dušanu Usvaldovi, který zoo řídí, vadí hlavně to, že o činnosti fondu ve prospěch zahrady není nic jasného.

"Žádná písemná smlouva neexistuje, byl připraven pouze návrh nějaké smlouvy s bývalým ředitelem zoo, Ing. Končelem. Požadovali jsme po panu Sladkém, aby nám řekl, kolik peněz je na tom účtu a aby nám zpřístupnil výpisy z účtu nebo účetní uzávěrky," vysvětlil Usvald.

Účetní uzávěrky podle prezidenta Nadačního fondu Folivora Karla Sladkého fond nemá, protože soud ještě nezapsal novou správní radu.

Peníze od dárců se k zoo zatím nedostaly

K dalším požadavkům Sladký řekl: "On o všech těch penězích ví, já to netajím, ale víte co – vstup na účet jim prostě dávat nebudu."

Dušan Usvald Českému rozhlasu řekl, co všechno o penězích pro zoo ví: "Jediná nabídka, která od pana Sladkého padla, byla taková, že má pro naši zoo nachystaných 100 tisíc korun. Já vlastně ani nevím, kolik peněz tam ti lidé poslali, a třeba těch peněz mohu mít víc, tak se s nabídkou 100 tisíc korun určitě nespokojím."

Podle Karla Sladkého jde o peníze z transparentního účtu, určené na pomoc zahradě v době pandemie koronaviru. Kromě toho za zhruba dva roky pro ústeckou zoo vybral od dárců zhruba půl milionu korun. O ty ale musí zoologická zahrada podle statutu fondu požádat.

"Pokud bude zahájena výstavba Asijského domu, nebo zoborožčího pavilonu – to bylo určeno zoologickou zahradou a ty podmínky jsou dané – zahájení stavby," uvedl Sladký. Potvrdil také ústní dohodu s bývalým ředitelem zoo Romanem Končelem.

Usvald ale tvrdí, že o žádném půlmilionu korun neví.

Ústecký magistrát se chystá podat trestní oznámení

Peníze zatím podle Sladkého leží na účtu. Šéf zoo i radní města Eva Nováková z hnutí ANO mají za to, že činnost fondu zoologické zahradě škodí.

"Určitě jde o zneužití dobrého jména zoologické zahrady. V podstatě všichni ti přispěvatelé byli uvedeni v omyl, protože v dobré víře, že zoo přispějí finančními prostředky, takto činili, ale ta zoologická zahrada žádné finanční prostředky nedostala," shrnula Nováková.

Právníci magistrátu proto podle ní připravují trestní oznámení.

 

 

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě