Ústí se bude rozhodovat mezi dvěma kandidáty na post ředitele zoo

středa 14. dubna 2021 | zdroj: seznamzpravy.cz

Zastupitelé města Ústí nad Labem si v květnu vyslechnou dva kandidáty na post ředitele zoologické zahrady, a to bývalého ředitele pražské zoo Petra Fejka a vedoucí zooložku ústecké zoo Ilonou Pšenkovou.

"Do výběrového řízení se přihlásilo pět lidí. Mezi nimi byl i Dušan Usvald, jenž je nyní pověřený vedením zoologické zahrady, skončil třetí. Dva nejlepší uchazeči představí na květnovém zasedání své koncepce řízení a rozvoje instituce, jejímž zřizovatelem je město," řekla radní Eva Nováková.

"Vzhledem k tomu, že uvedení uchazeči jsou natolik kvalitní a každý představil poněkud odlišnou koncepci řízení a rozvoje zoologické zahrady, doporučila výběrová komise pozvat oba uchazeče, a to na jednání zastupitelstva města Ústí nad Labem, které se bude konat 24. května 2021, aby představili a prezentovali jimi zpracovanou koncepci rozvoje, a aby představili dopracované koncepce tak, aby byly doplněny o finanční analýzu, potřeby finančních prostředků v jednotlivých letech," upřesnila Nováková.

Ústecká zoologická zahrada přišla před více než rokem o plné členství v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA). EAZA tehdy zoo navštívila a kontrolovala dodržování pravidel a standardů asociace. Úplné vyloučení z EAZA by pro zoo znamenalo konec účasti na některých chovných programech. Na nápravu nedostatků má ústecká zahrada jen několik měsíců. Pokud je neodstraní, přijde o členství, a tím i o možnost chovu řady atraktivních zvířat, například orangutanů, slonů a dalších.

Rada již dříve rozhodla o odvolání Romana Končela z funkce ředitele zoologické zahrady. O konci šéfa zoo rozhodla kontrola hospodaření, která odhalila 128 pochybení. Předchozí kontrola zjistila 111 pochybení, ředitel osm procent z nich napravil, další ale podle kontroly přibyly. Pochybení kontroloři našli mj. u vystavování faktur, podepisování smluv, vykazování pracovních cest i v nakládání s penězi.

Problém vznikl před nedávnem také kvůli Nadačnímu fondu Folivora, jenž měl pro zoologickou zahradu vybírat peníze od dárců, zoo však od roku 2017, kdy byl fond založen, žádné peníze nedostala. Zástupci města dnes novinářům řekli, že bylo ohledně této věci podáno trestní oznámení.
 

 

 

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě