V létě rekordy, před i potom měsíce zavřená. S koronavirem se pere i ústecká zoo

pondělí 11. ledna 2021 | zdroj: ustecky.denik.cz

Ústecká zoo se potýká kvůli několikaměsíčnímu uzavření s výrazným propadem příjmů. Pokračuje rekonstrukce výběhu nosorožců, chystá se obnova areálu vodního ptactva. Loni se rodila vzácná mláďata.

"Panda červená, nosál bělohubý, kriticky ohrožený osel somálský, jelen bělohubý. Kdyby se loňský rok v ústecké zoologické zahradě posuzoval jen podle odchovaných mláďat, byl by velmi úspěšný. Ale kvůli pandemii ho budou muset hodnotit jinak. Kvůli uzavření na jaře i na podzim přišlo do zoo o desetitisíce návštěvníků méně, do rozpočtu kvůli tomu přiteklo také méně peněz. Když bylo oblíbené místo procházek, relaxace a výletů loni v létě po koronavirové pauze otevřené, hlásilo naopak rekordní návštěvnost.
 
"Návštěvnost přesáhla v loňském roce 120 tisíc návštěvníků. Pro srovnání, v roce 2019 to bylo 168 tisíc lidí. Je tedy jasně viditelný propad způsobený tím, že jsme kvůli opatřením proti šíření koronaviru museli mít v roce 2020 více než tři měsíce zavřeno,” vypočítává mluvčí ústecké zoo Matěj Kynšt. Když ale v létě zoo mohla na chvíli otevřít, natěšení návštěvníci se hrnuli. "Během letních měsíců jsme zaznamenali absolutně rekordní návštěvnost,” dodává mluvčí.Zážitky ze zoo lidem v Ústí i okolí chybí. Ani v současné době to ale nevypadá na rychlé znovuotevření areálu, koronavirová čísla stále rostou. "Byli jsme tam naposledy v létě, pak zahrada bohužel zase zavřela. Už se nemůžeme dočkat, až zase půjdeme. Chodíme pravidelně s dětmi,” těší se Martina Součková. "Máme to vždy na celý den. Děti se vyřádí na hřištích, koukneme na zvířátka, na mláďata. Už se těším, až zase půjdeme. Je velká škoda, že je zahrada tak dlouho zavřená,” smutní také Jaromír Hlavatý z Ústí.
 
Omezené musely být v loňském roce také vzdělávací programy, zrušena byla řada akcí pro veřejnost, pro školy. "Narušené, přesunuté nebo úplně zrušené byly také transporty některých zvířat. Nedostala se k nám takto třeba samice tapíra, která měla přijít ze Singapuru,” vysvětluje Kynšt.
 
Propad v návštěvnosti znamená také nižší příjmy. "Zaznamenali jsme v loňském roce propad o tři miliony korun. Od magistrátu jsme dostali kompenzaci 1,9 milionu korun,” uvádí mluvčí. Když bude zahrada déle zavřená, další ztráty očekávají i letos.
 
V zoo se pokračuje s obnovou některých pavilonů. "Vloni začala a letos bude pokračovat rekonstrukce venkovního výběhu nosorožců, poté se práce přesunou také do vnitřní části. Po dokončení by měla být expozice připravena na návrat nosorožců do Ústí,” líčí Kynšt.
 
V roce 2020 proběhla také menší rekonstrukce u anoa nížinného, lepší výhled mají návštěvníci u aligátorů, kde se dělalo průhledové hrazení. Letos by měla začít obnova areálu pro vodní ptactvo za 7,5 milionu korun, chystat se začíná také pavilon tropického ptactva. Zoo chce spustit také nový e-shop.
 
A jaké nejvýznamnější přírůstky loni zoo zaznamenala? "Podruhé za poslední tři roky se nám povedlo odchovat mláďata nosála bělohubého, máme dvojčata. Narodilo se také mládě pandy červené nebo dva hřebečci kriticky ohroženého osla somálského. Máme také nový přírůstek mezi jeleny bělohubými, v Ústí máme největší stádo v Evropě,” dodává Matěj Kynšt.
 

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě