V útulcích ubývá psů a koček

pondělí 11. ledna 2021 | zdroj: impuls.cz

I za tím stojí, poměrně překvapivě, epidemie koronaviru. Hlavní důvody jsou dva: lidé mají více času a nechtějí být v karanténě sami.

Další příčinou vyprázdněných útulků je také fakt, že zvířata majitelům mnohem méně utíkají. Kateřina Vojáčková z útulku v Krásném Lese na Frýdlantsku Impulsu potvrdila, že v jejich zařízení je momentálně kolem pěti psů. V době před covidem-19 jich měli běžně až sedmdesát. Během jarní vlny epidemie se prý našli zájemci i pro psy, které dřív nikdo nechtěl a byli v útulku třeba tři roky.
 
Lidé měli o čtyřnohé přátelé podle ní zájem hlavně proto, že měli na péči o ně mnohem více času. "Když lidi nemůžou chodit do práce, a mají třeba tři týdny nařízenou dovolenou nebo karanténu, mají prostor na pravidelný trénink. Potom v létě budou mít třeba jen 2 týdny dovolené. Takže už na výchovu pejska nebudou mít tolik času,” vysvětluje Kateřina Vojáčková, proč se lidem adopce v této době vyplatí. "V létě už pak budete mít doma skvěle vychovaného psa.”
 
Přestože psů i koček je v útulcích méně, jejich provozovatelům starostí neubývá. I na ně dopadla aktuální situace v Česku zhoršením ekonomické stránky podniků. Třeba Vojáčková vede ve svém útulku mimo jiné i chráněnou dílnu. Kvůli zrušeným akcím a trhům ale nemá kde výrobky prodávat. Příjmy na výplaty zaměstnanců se proto ztenčují. "Nechci jim dávat výpověď, protože jsou to pracovité holky. Snaží se a je tu přátelská atmosféra, takže dělám všechno proto, abych je tu udržela. A aby z to měli pokud možno něco i naši hafani,” stěžuje se vedoucí Azyl psa.
 
Jaroslava Ježková z Centra pro zvířata v nouzi při ZOO v Ústí nad Labem zase bojuje s nedostatkem personálu. Kvůli koronaviru jí teď na dva týdny skončila polovina týmu v izolaci. "Veškerou práci musím zastat já a dva kolegové. Dát dohromady směny byl velký problém, protože práce v útulku nepočká. Zvířata musejí jíst a pít a někdo je také musí venčit,” popisuje nelehkou situace na severu Čech. Tak jako Kateřině Vojáčkové i jí scházejí příjmy. " Pokud si u nás majitel vyzvedne svého ztraceného psa, musí nám za to zaplatit. Jenže teď psi neutíkají, takže nám tyto finance chybí. A stejně tak nemáme ani peníze za adopci.” Na druhou stranu jsou obě provozovatelky útulků rády, že je alespoň díky této době v jejich zařízeních méně osamělých zvířátek.
 

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě