ZOO ano či ne?

Když se řekne ZOO, asi se každému vybaví místo, kam se rodiče chodí s dětmi dívat na zvířátka.

Alexandra MYNÁŘOVÁ, moderátorka:
Když se řekne ZOO, asi se každému vybaví místo, kam se rodiče chodí s dětmi dívat na zvířátka. Někomu se ale vybaví týraná zvířata jako atrakce a navrhují je proto zrušit.

Petr PŘEVRÁTIL, moderátor:
Jak se k tomu staví zoologické zahrady v Česku, to zjišťovala kolegyně Gábina Zvonková.

Gabriela ZVONKOVÁ, redaktorka:
Každý už viděl záběry ze ZOO, ve kterých byly zájmy zvířat na posledním místě. Hladovějící, v malých klecích, fyzicky i psychicky na dně. Jak je možné, že vůbec existují nejen ve světě, ale i u nás?

Miroslav BOBEK, ředitel ZOO:
Samozřejmě taková zařízení, která nevyhovují tomu, co by měla být zoologická zahrada, tak ta tady také jsou, dokonce jsou licencovány jako zoologické zahrady. No ale to už je potom věc českého zákona o zoologických zahradách, který podle mého názoru je docela nedostatečný.

Gabriela ZVONKOVÁ, redaktorka:
Nejen legislativa, ale především nedodržování zákonů dělá ze zvířat atrakce, o které není dobře postaráno. Proč vlastně zoologické zahrady vznikly?

Přemysl RABAS, ředitel ZOO Dvůr Králové:
Zatímco ty zahrady před padesáti, sto lety byly doopravdy zařízeni sloužící výhradně zábavě lidí, později i k osvětě, tak v dnešní době čím dál víc ty zahrady dělají pro vlastně ochranu zvířat, který jsme způsobili.

Věra VRABCOVÁ, mluvčí ZOO Ústí nad Labem:
My chováme dá se říct 99,9 procent ptáků a savců, kteří podléhají nějakému ohrožení, buď jsou tedy zapsáni na seznamu v červené knize ohrožených druhů, nebo je pro ně vypsán evropský chovný program, popřípadě podléhají mezinárodní úmluvě CITES.

Gabriela ZVONKOVÁ, redaktorka:
Zatímco pražská ZOO vrací zpátky do divočiny koně Převalského, královédvorská ZOO dělá to samé s kriticky ohroženými nosorožci černými. Podle vedení ale zoologické nejsou jen o ohrožených druzích.

Přemysl RABAS, ředitel ZOO Dvůr Králové:
Jedna věc je, že to třeba jako v tuto chvíli není kriticky ohrožený druh, ale on potom problém je, že se něco zlomí v přírodě a než se naučíte se o ně starat a odchovávat je, tak může ta populace se kompletně zdecimovat.

Gabriela ZVONKOVÁ, redaktorka:
O tom, na kolik jsou ZOO prospěšné se mluví už roky, s jejich zákazem přišla před pár lety Kostarika. Jako první měla zrušit zoologické v hlavním městě, to se nakonec nestalo. Úředníci včas neodstoupili od smlouvy. Pro Televizi Barrandov krajské štáby a Gabriela Zvonková.       

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě