Zoo dala utratit agresivního samce žirafy

Ústecká zoologická zahrada přišla o žirafího samce.

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka:
Ústecká zoologická zahrada přišla o žirafího samce. Ošetřovatelé ho museli utratit, protože byl v posledním půl roce příliš agresivní jak vůči stádu, tak i chovatelům. Podle prezidenta Unie českých a slovenských zoologických zahrad jde o standardní postup, který navíc posvětil i evropský koordinátor chovu.

Martin KOČÁREK, redaktor:
Žirafí samec Bastien se prý v posledních měsících hodně změnil. Ošetřovatelé ho museli oddělit od samic, protože na některé z nich útočil. Později začal být agresivní i na chovatele.

Petra PADALÍKOVÁ, zooložka, Zoo Ústí nad Labem:
I přesto, že měl antikoncepci, tak reagoval na říje samic. Ten samec ty samice vlastně v tu chvíli pronásleduje a i je atakuje, tu jednu samici teda zejména. Hrozilo opravdu, že ji, že ji může zabít.

Martin KOČÁREK, redaktor:
První problémy se u Bastiena objevily přibližně před půl rokem, od té doby prý začal být vůči ostatním samicím čím dál tím agresivnější. Zahrada se prý snažila umístit Bastiena jinde. Žádná z evropských zahrad ho ale nemohla přijmout, protože všude mají plno. Návrat do volné přírody nepřipadal v úvahu, samec by nepřežil.

Petra PADALÍKOVÁ, zooložka, Zoo Ústí nad Labem:
Po konzultaci s koordinátorem, kdy jsme se opravdu ujistili, že momentálně zde není žádná instituce, která by ho mohla přijmout, jsme museli bohužel přikročit tady k tomuhle opatření.

Erich KOČNER, prezident Unie českých a slovenských zoolog. zahrad:
Mnohé zahrady samce i u žiraf vyřazují z chovu, protože na ně jednoduše v Evropě nemáme víc místa. Věc, kterou udělali, je dokonce i v souladu s etickým kodexem Evropské asociace zoologických zahrad.

Martin KOČÁREK, redaktor:
Tělo zvířete zkoumá specializovaný institut v Berlíně. Odborníci se snaží přijít na to, proč samec tak zásadně změnil chování. Martin Kočárek, televize Nova.       

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě