Mrazy sužují i zvířata v zoo. Slonům musí ošetřovatelé mazat uši, ven se nechce ani tučňákům

Zvířata v ústecké zoologické zahradě jsou v současných mrazech venku jen minimálně.

Řada z nich potřebuje zvláštní péči, například slonicím ošetřovatelé

mažou uši, aby jim neomrzly, řekla mluvčí zahrady Věra Vrabcová. Mrazy odrazují od pobytu venku i tučňáky brýlové, které zoo chová od konce loňského roku.
Většina zvířat v ústecké zahradě pochází z exotických oblastí. I když jde často o několikátou generaci chovanou v zoo, musí jim ošetřovatelé zabezpečit optimální podmínky.
"U tropických druhů je nejdůležitější teplotní režim, takže je potřeba vytápět pavilony a vnitřní expozice tak, aby se zamezilo prochladnutí chovaných jedinců,"uvedla Vrabcová.
Venku se zvířata momentálně pohybují minimálně. "Většina exotických zvířat chovaných v naší zoologické zahradě je v těchto dnech vypouštěna do venkovních expozic pouze během úklidu, poté se vracejí zpět do ubikací vnitřních. Ve venkovních ubikacích je nyní voda vyměňována dvakrát denně, jelikož dochází k jejímu rychlému zamrznutí,"uvedla zooložka Eliška Barcalová.
Například samice nosorožce Zamba nebo tapír čabrakový nechodí ven v chladném počasí vůbec. Další zvířata potřebují speciální péči. "Slonům indickým Kale a Delhi se mažou ušní boltce, aby se předešlo omrzlinám,"doplnila Barcalová. Při teplotách pod minus 10 stupňů zvířata venku nejsou.
Meteorologové varují před silným mrazem. Místy bude i méně než 30 stupňů pod nulou
Číst článek
Zoo chová například i tučňáky brýlové, které získala na konci loňského roku z Velké Británie. Původem jsou ale tato zvířata z jižní Afriky. Zatímco teploty kolem nuly jim nevadily, při teplotách kolem minus 10 stupňů sami zalézají do vnitřní ubikace, kde mají teplotu těsně nad bodem mrazu.
"I ve vnitřní expozici mají k dispozici bazén, který využívají převážně přes noc. Velký venkovní bazén, ve kterém je mohou sledovat návštěvníci, je stálé průtočný, a tudíž nemůže zamrznout, a tak si i při nízkých teplotách jde nějaký ten odvážlivec přes den zaplavat, ale většina se zdržuje uvnitř,"doplnil zoolog Lukáš Ševcovic.
Naopak bez potíží podle Vrabcové mrazy zvládají například pandy červené, rosomáci nebo tuleni.       

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě