Návštěva u aligátora Libora v ústecké zoologické zahradě

U včerejšího stěhování byl náš spolupracovník Ondra Dobrovolný a o Liborovi si povídal s chovatelem Františkem Šubíkem.

moderátorka:
Helena Vondráčková odstartovala dnešní Dopolední expres. A my se jako první zajedeme podívat na návštěvu do ústecké zoologické zahrady. Protože už od roku 1974 mohou návštěvníci ústecké zoologické zahrady vidět aligátora Libora, protože podmínky pro jeho chov zatím nejsou takové, aby mohl být v jednom útočišti celoročně, dvakrát do roka se stěhuje. Na jaře do venkovního výběhu a na podzim pak zpátky pod střechu. U včerejšího stěhování byl náš spolupracovník Ondra Dobrovolný a o Liborovi si povídal s chovatelem Františkem Šubíkem.

František ŠUBÍK, chovatel:
Práce s aligátorem je absolutně jednoduchá jako prostě. Tady to, to zvíře v podstatě celou sezonu nežere jako prostě, protože tady furt ty naše letní podmínky neodpovídají podmínkám v Everglades na Floridě. Takže to zvíře je tady v podstatě lehce zazimovaný jako prostě. Takže já jenom chodím kontrolovat jeho momentální stav jako prostě a měnit vodu v bazénu.

Ondřej DOBROVOLNÝ, redaktor:
Naznačili jsme ten jeho stav.

František ŠUBÍK, chovatel:
No, on úplně zcela zdravý není, protože na následky různejch ataků návštěvníků jako prostě už má problémy s očima. Ale jinak pro něj půlroční hladovění není vůbec žádnej problém jako prostě. Takže on když tady v tomhle tom venkovním výběhu tráví pět měsíců a já za tu dobu do něj nacpu, já nevím, čtyry kila masa, tak jsem spokojenej.

Ondřej DOBROVOLNÝ, redaktor:
Před malou chvílí jsme byli svědky převozu aligátora ze zimního stanoviště do toho letního. Tak jak je potřeba aligátora zabezpečit?

František ŠUBÍK, chovatel:
No, tak jako prostě žádný sedativa se mu nedávají. Tohohle exotermního živočicha snaží, stačí ho lehce podchladit jako prostě a on potom už není tak aktivní jako prostě, protože je vystydlej. Pak, pak je s ním ta manipulace mnohem snazší jako prostě. Takže my vždycky týden už předtím mu otevřeme okna, vypneme mu veškerý podlahový topení, vypneme mu topení do vody, to co má na zimovišti. No, a pak je s ním ta manipulace snazší, no.

Ondřej DOBROVOLNÝ, redaktor:
Vnímá to, že byl například v místnosti a teď je na otevřeném prostoru, nebo to nevnímá a je mu to jedno?

František ŠUBÍK, chovatel:
Jakákoliv manipulace s tím zvířetem jako prostě u něj vyvolává stres a je hrozná škoda, že nemáme chovný zařízení, kde by ty zvířata mohly fungovat celej rok jako bez tohohle toho, bez tohohle stresu.

Ondřej DOBROVOLNÝ, redaktor:
U mikrofonu teď Věra Vrabcová, mluvčí zoologické zahrady. Proč se náš aligátor jmenuje zrovna tak?

Věra VRABCOVÁ, mluvčí zoologické zahrady:
No, stěhování aligátora bylo vždycky takovým jakoby významným počinem pro média, takže jsme zvali novináře a dlouholetým pracovníkem České tiskové kanceláře je Libor Zavoral, který vlastně jakoby jezdil každé stěhování a fotografoval. A my jsme prostě jakoby v průběhu toho jednoho, abychom si zpestřili ten převoz, takže jsme aligátory i pokřtili. Takže proto dostal jméno Libor. Oni jsou podobné váhové kategorie, takže to byl i důvod.

Ondřej DOBROVOLNÝ, redaktor:
Máte nějaký vzkaz pro potenciální návštěvníky, na co byste je mohla nalákat na tuto začínající sezonu?

Věra VRABCOVÁ, mluvčí zoologické zahrady:
Já myslela, že se chcete zeptat na vzkaz návštěvníky ohledně aligátora, protože on už i chovatel František se zmínil o tom, že někdy bývá Libor objektem ataku návštěvníků, což je pravda. Takže spíš bych chtěla apelovat na návštěvníky, aby se k Liborovi chovali uctivě a tak jak mají a nezpůsobili žádné jeho zdravotní problémy.       

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě