Orangutani na pokraji vyhynutí

Orangutanům místní přezdívají lesní lidé. A od skutečného člověka se liší jen asi třemi geny ze sta.

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
Orangutanům místní přezdívají lesní lidé. A od skutečného člověka se liší jen asi třemi geny ze sta. Jenže zatímco lidí na planetě přibývá, tito lidoopi se nebezpečně blíží vyhynutí. Výzkumníci nedávno varovali, že jen na ostrově Borneo se jejich populace během 16 let smrskla sotva na polovinu. Stojí za tím hlavně kácení pralesů, konflikty se zemědělci, ale taky lov opic kvůli masu.

Michal BĚLKA, redaktor
Jsou jim teprve 2 roky. Tihle mladí orangutani ze Sumatry už ale nedobrovolně procestovali pořádný kus Asie. Jejich matky zabili pytláci a ukradená mláďata objevili celníci až v Thajsku.

Banpot MALIČUAN, ředitel záchranné stanice
Necháme je žít tak blízko jejich přirozenému prostředí, jak to bude možné. Hlavně pokud jde o potravu a okolní krajinu. Kromě ošetřovatele je nenecháme přiblížit k lidem.

Michal BĚLKA, redaktor
Právě mláďata byla hlavním terčem pytláků po desítky let. Ze Sumatry i Bornea putovala do cirkusů, do bohatých rodin nebo třeba k filmařům.

/ Ukázka /

Michal BĚLKA, redaktor
Podle Stanislava Lhoty, který za primáty často vyráží přímo do Indonésie, takhle pašeráci v druhé polovině minulého století prodávali tisíce opic ročně.

Stanislav LHOTA, primatolog, Zoologická zahrada Ústí nad Labem a ČZU
Od té doby nám hodně přitvrdily mezinárodní regulace, takže ten mezinárodní obchod s orangutany šel hodně dolů. Dneska se odhaduje, že je každým rokem upytlačených nějakých 200 orangutaních mláďat.

Michal BĚLKA, redaktor
Úbytek primátů v indonéských pralesích ale nezpomalil, právě naopak. Biologové nedávno upozornili, že jen ostrov Borneo přišel od přelomu století bezmála o 150 tisíc orangutanů.

David STORCH, profesor ekologie, Univerzita Karlova
Ten hlavní problém je odlesňování, mizení tropického deštného pralesa, a to vlivem hlavně zakládání plantáží palmy olejné. Ten prales mizí z různých důvodů. Ale tohle je vlastně jeden nejdůležitější faktor vedoucí k úbytku biologické rozmanitosti v globálním měřítku.

Michal BĚLKA, redaktor
Kácení a vypalování pralesů žene lidoopy i další zvířata přímo na plantáže. Zemědělci je tam ale střílí jako škodnou. Snímky mrtvých orangutanů vyvolaly po celém světě protesty i bojkot firem, které palmový olej používají.

Stanislav LHOTA, primatolog, Zoologická zahrada Ústí nad Labem a ČZU
Dneska si ty velké korporace nemůžou dovolit vypsat odměnu za zabití orangutana. Samozřejmě ti orangutani na plantážích pořád umírají. Oni ve chvíli, kdy přijdou o životní prostor, ve chvíli, kdy přijdou o potravu, tak nakonec zahynou hlady.

Michal BĚLKA, redaktor
Další se naopak potravou sami stávají. A to i v oblastech, kde se palmy, aspoň zatím, nepěstují. Orangutani mizí z hustých lesů i z míst, kde hospodaří jen vesničané. Podle svých slov je loví v sebeobraně a ze strachu o úrodu.

Stanislav LHOTA, primatolog, Zoologická zahrada Ústí nad Labem a ČZU
I dost často jde vlastně jenom o záminku proto, aby ten majitel plantáže toho orangutana potom upek a sněd.

Michal BĚLKA, redaktor
Na Borneu zbývá podle odhadů něco přes 100 tisíc orangutanů. Sumatra je na tom ještě hůř. Na severním cípu ostrova jich žije asi 15 tisíc. Mezinárodní svaz ochránců přírody oba druhy zařadil na seznam kriticky ohrožených. Při současném tempu odlesňování a pytláctví podle něj z volné přírody zmizí možná už za 10 let. Bornejští i sumaterští orangutani by tak přežívali už je v zoologických zahradách. Michal Bělka, Česká televize.       

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě