Pralesy i vzácné druhy dál ustupují palmovým plantážím. Svědkem byla i kamera ČT

Navzdory celosvětové kritice mizí další hektary pralesů kvůli palmovým plantážím

 Velké společnosti tak získávají plochu pro palmy, jejichž olej platí za jednu z nejužívanějších surovin na světě. Kvůli tomu však mizí přirozené prostředí pro ohrožené druhy – dopadům se na Borneu věnují i čeští vědci. Natáčela s nimi exkluzivně zpravodajka Barbora Šámalová. 
V centru české pozornosti na Borneu je třeba kahau nosatý – jeden z nejvíce ohrožených primátů. Žije pouze na Borneu a za jeho přežití už bojuje 11 let zoolog Stanislav Lhota. I on za tu dobu pozoruje zcela jasnou změnu krajiny. 
"Podstatná část pralesů podél velkých řek je určena k proměně. Budou se tam stavět průmyslové komplexy, zakládat plantáže, stavět obytné čtvrti," říká vědecký pracovník z ústecké ZOO. 
Palmový olej je klíčovou složkou mnoha výrobků běžné spotřeby, jako jsou šampony, zubní pasta, zmrzlina či rybí prsty, a poptávka po něm v posledních desetiletích stoupá. 
Ekologičtí aktivisté dlouhodobě upozorňují, že masivní používání palmového oleje vyvíjí tlak na přeměnu tropických lesů na palmové plantáže a způsobuje rozsáhlé odlesnění například v Indonésii či Malajsii. 
Česká televize natočila požár na pozemku jednoho z největších světových výrobců palmového oleje. Firma se přitom podle zoologů zavázala, že od záměrného vypalování pralesa odstoupí. 
Po zaslání záběrů společnost požár popřela s odkazem na satelitní snímky. Ty ale zachytí jen velký oheň, který se vymkl kontrole. K podchycení záměrného vypalování pralesa nestačí. 
A tak Češi navzdory okolnostem i nadále pracují na záchraně vzácných živočichů. Letos chtějí spočítat všechny zástupce druhu kahau na Borneu. "Dá se zjistit, které oblasti obsahují pro kahau nejzajímavější mangrovy z nutričního hlediska. Potom můžeme říct, která oblast by měla být chráněná," vysvětluje botanik Tomáš Koubek z Přírodovědecké fakulty UK. 
Výzkum opic je jenom částí rozsáhlého programu za záchranu Balikpapanského zálivu. Češi na něm spolupracují s Indonésany a 

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě