Šakalům obecným z rezervace u Milovic se daří

V Zoologické zahradě v Ústí nad Labem nedávno slavili narození mláděte šakala čabrakového.

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka:
V České republice se prokazatelně ve volné přírodě rozmnožují šakali obecní. S touto zprávou dnes přišli ochránci přírody. Nejprve zachytila fotopast u středočeských Milovic kojící fenu a pak se podařilo vyfotit i samotné štěně.

redaktor:
Tak tohle je prý s definitivní platností nový obyvatel České republiky. Šakalí štěně, které se narodilo v rezervaci divokých koní a zubrů nedaleko Milovic. Že se šakalům u Milovic daří, bylo patrné už před pár dny. Fotopast tam zachytila kojící fenu. Druhá fotografie jejího potomka vše potvrdila.

redaktor /citace: Martin ŠÁLEK; Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR, zdroj: Česká krajina/:
"Jedná se o první hodnověrný důkaz rozmnožování šakala na území České republiky a zároveň o nejsevernější doložené rozmnožování šakala v Evropě."

redaktor:
Rájem šakalů je Balkán. Čím dál častěji jsou ale pozorováni také severněji v Evropě, tedy i v Česku. Vůbec poprvé je teď důkaz, že tudy pouze nemigrují. V Zoologické zahradě v Ústí nad Labem nedávno slavili narození mláděte šakala čabrakového. Další by prý rádi přivítali.

Věra VRABCOVÁ, mluvčí Zoo Ústí nad Labem:
Kdyby to bylo u nás v zoologické zahradě, tak je to dobře, ale pro faunu České republiky to není určitě dobrá zpráva, protože šakali nejsou původní, jsou tady invazivní.

redaktor:
Největšími zvířaty, která šakal v Evropě loví, jsou zajíci nebo bažanti. Koně a zubři v rezervaci mohou být v klidu. Sveřepí šakali teď budou v Milovicích zavile výt na bílý Měsíc o jeden hlásek hlasitěji.       

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě