Světliny v pralese. Zvířata na salinách v Kongu a letošní plány kosmických agentur na výzkum Měsíce

V úvodním přehledu zajímavostí se dozvíte, že minulé desetiletí bylo nejteplejší dekádou v historii srovnatelných měření, která začíná v polovině 19. století a povíme si o dvou rekordních ozonových dírách, které se loni otevřely a zavřely nad Antarktidou i Arktidou. Zmíníme se o problémech s přemnoženými hrochy, které trápí jihoamerickou Kolumbii, stejně jako o novinkách, které přinesl archeologický výzkum hradu Kost v Českém ráji – možná byl založen dříve, než se dosud myslelo; nakonec bude řeč o výměně do

Deštné pralesy si zasluhují ochranu nejen v Amazonii nebo jihovýchodní Asii, ale pochopitelně také v Africe – i když to místy vypadá, že tolik zasažené nejsou. Ale to se může snadno změnit. Africké pralesy, třeba ty v Kongu, představují unikátní ekosystém, jehož součástí jsou i takzvané saliny nebo baie, velké světliny vydupané a vykácené zvěří, dychtící po minerálních zdrojích. Jsou to místa, která dávají přírodovědcům šanci setkat se s pralesními druhy zvířat, která se jinak v hustém porostu špatně hledají a pozorují. Na lesních světlinách je mají vědci jako na dlani. Mohou si je i spočítat. A to se moc hodí.
 
Na podzim roku 2020 navštívil už potřetí africké Kongo zoolog a primatolog Stanislav Lhota ze Zoologické zahrady Ústí nad Labem a Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze. Fakulta životního prostředí této univerzity v současnosti rozjíždí v Kongu spolupráci na přípravě projektu se Světovým fondem na ochranu přírody. Místem jejich zájmu je oblast Mesok Dja, kde se nacházejí nevyužité koncese těžařských firem. Pořád na nich roste prales s velkými populacemi lidoopů, slonů a dalších zvířat. Je proto snaha zajistit takový způsob využívání nebo ochrany tohoto území, aby tam zvířata mohla víceméně nerušeně žít i dál. Stanislava Lhotu v Kongu zajímaly především zmíněné oblasti salin nebo baií. Co to vůbec je za biotop a čím tolik přitahuje zvířata – a také přírodovědce?
 
2021: Ze Země na Měsíc
 
Výzkum za pomoci kosmických aparátů všeho druhu v letošním roce nabere na obrátkách. Takový dojem nutně musíte mít při poslechu přehledu nejvýznamnějších událostí, které se čekají v letošním roce. Máme za sebou už dvě pokračování a pořád jsme se ještě nevzdálili od Země. Tentokrát si budeme povídat o družicových sítích a nepříjemné hustotě dopravního provozu na orbitě a pak už se vydáme k Měsíci. Ani tam se toho letos nebude dít málo.
 
Našim průvodcem světem kosmonautiky a výzkumu vesmíru je i tentokrát Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz, který kosmonautiku popularizuje i ve svých pravidelných pořadech na jedné z internetových televizí. Jak to tedy v roce 2021 bude s další výstavbou družicových sítí nad našimi hlavami, především na nízké oběžné dráze? Vejdou se tam vůbec ty stovky nových družic? A co všechno se chystá u Měsíce?
 
 

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě