Tučňáci brýloví dorazili z Británie do ústecké zoo. Návštěvníci je ale zatím neuvidí

Ústecká zoologická zahrada v sobotu přivítala dlouho očekávané tučňáky brýlové. Jiná zoo v Česku je nemá. Deset jedinců přivezli chovatelé z Anglie.

Nastěhují se do pavilonu po lachtanu Moritzovi, který zemřel před třemi lety. Návštěvníci je ale ještě neuvidí, protože tučňáci si nejprve musejí zvyknout na nové prostředí. 
Tučňáci nejprve cestovali z Velké Británie do Francie po moři trajektem. Následovala cesta po souši. Řidič se s ptáky vydal v pátek ráno z Paříže do Česka. Do bran zahrady vjel vůz s tučňáky dvě hodiny po půlnoci. 
Ve vnitřní části expozice mají prostor rozdělen na souš a malý bazének. 
"Tady zůstanou kvůli aklimatizaci minimálně prvních čtrnáct dní, aby si zvykli na nové prostředí a začali přijímat potravu. Pokud vše půjde dobře, budou vypuštěni i do venkovních prostor a velkého bazénu,"popisuje mluvčí zoologické zahrady Věra Vrabcová. 
Tučňáky brýlové jiná česká zoo nemá. "Vybírali jsme i podle klimatických podmínek. Tučňáci brýloví žijí na jihu Afriky, takže jim středoevropské klima nebude dělat potíže,"vysvětlila už dříve Vrabcová. 
V dovezené skupince deseti jedinců jsou samci i samice. "Doufáme, že tučňáci utvoří páry a budeme tu mít za čas i mláďata,"doplnila mluvčí. 
Až si tučňáci zvyknou, budou slavnostně představeni návštěvníkům. Jejich domovem je pavilon po lachtanu Moritzovi. Přestavba pavilonu určeného nově tučňákům začala loni v říjnu. Odhady na přestavbu byly přes osm milionů korun, z toho zhruba milion dostala zoo od jednotlivců i firem. 
Deset jedinců tučňáků brýlových odchovala v roce 2015 a 2016 zoo v Torquay na jihozápadě Anglie. Vedení zahrady věří, že tučňáci zoo zatraktivní. V žebříčku návštěvnosti je mezi českými zahradami ústecká zoo dlouhodobě na spodních příčkách. Loni ji navštívilo asi 160 tisíc lidí.       

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě