Ústecká ZOO slavila mezinárodní den tuleňů, lachtanů a velryb

Mezinárodní den tuleňů, lachtanů a velryb v Ústí nad Labem

Pět set návštěvníků v sobotu oslavilo v ústecké ZOO mezinárodní svátek tuleňů, lachtanů a velryb. Velrybu tam sice nemají, ale ústecká ZOO je jediná v republice, kde mohou návštěvníci vidět lachtany i tuleně zároveň.

Lidé se od chovatelů o těchto zvířatech dověděli řadu zajímavostí. Třeba to, že lachtan má na rozdíl od tuleňů ušní boltce a liší se i v pohybu – na souši používá boční ploutve, kdežto tuleni je do stran dát neumějí.

Podobné to je i ve vodě. "Tuleni používají ocasní ploutve jako ploutev, bočními pouze kormidlují. Lachtan to má úplně naopak," uvedl chovatel Lukáš Ševcovic.

Ten návštěvníkům ukázal mimo jiné cvičení s lachtanem Moritzem. A jak se vlastně lachtan učí?

V ústecké ZOO natáčela redaktorka Gabriela Hauptvogelová

"Vychází to od toho, aby ten lachtan byl roční nebo dvouletý, mladý. Když už je to pak starší jedinec, je to horší. A je to dlouhodobá praxe a trpělivost. Ale hlavně musí mít chuť k jídlu, aby za každý dobře provedený cvik dostal odměnu v podobě ryby," poznamenal Ševcovic. Šestnáctiletého Moritze už se tak mnoho nového už nenaučit nesnaží.

S pokyny je to prý i u lachtanů podobné jako u psů. "Je to furt šelma jako medvěd, jako pes, takže je to stejné," přiblížil chovatel.

Občas se rekvizitou při cvičení stane i nechtěný předmět. "Jednou jsem byl na drezúře a jednomu pánovi tam spadly klíče. Padají tam různé předměty, zrovna klíče byly nebezpečné, protože se třpytí, jsou ostré, navíc to byl ještě svazek klíčů. Jenom jsem tak zavelel Moritzovi, aby mi přinesl ten předmět, řekl jsem: Klíče. On určitě ‚klíče‘ nevnímá, ale vnímá dobře cizí předměty ve svém prostředí, ve svém bazénu, tak zakousl klíče a přinesl mi je. Tak jsem je pánovi vrátil," popsal Ševcovic.

Odměnou pro Moritze za splněný úkol byla pak tradičně ryba.

Jak Ševcovic vysvětlil divákům, Moritz v ZOO dostává ryby pouze mořské, stejně jako tuleni. "A stejně jako tuleňům nemůžeme lachtanům podávat ryby sladkovodní, protože by si se strukturou jejich kostry nemusel jejich žaludek vůbec poradit. Jeho krmná dávka dělá okolo 6 až 12 kilo na den," přiblížil chovatel.

Kromě lachtana Moritze lákali pozornost návštěvníků i tuleni Junior, Mary a Zola. Posledně jmenovaná je v Ústí teprve čtvrtý měsíc, na nové prostředí si však dobře zvykla a chovatelé doufají, že by mohla co nejdříve přivést na svět mladé.

 

 

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě