Velké stěhování v ústecké zoo: Aligátoři Libor a Adéla jsou v novém výběhu

V zoologické zahradě v Ústí nad Labem v úterý proběhlo tradiční stěhování aligátorů. Ze zimoviště byli Adéla a Libor přesunuti do venkovního výběhu a návštěvníci je tak poprvé uvidí pohromadě.

Aligátor Libor patří v Zoo Ústí nad Labem k velkým lákadlům pro návštěvníky. V zahradě je chován už od roku 1974. "Je to taková místní legenda," říká mluvčí Matěj Kynšt. Ve venkovním výběhu ho budou moci návštěvníci nově vidět společně s aligátorkou Adélou.

"Jedinci jsou spolu spojováni už od konce minulého roku a reagovali na sebe velmi dobře. Nebyly proto obavy je dát do společného venkovního výběhu," upřesňuje Kynšt. Ten byl pro ně nově rekonstruován.

Zima jim neprospívá

"Jsou to zvířata, která preferují poněkud vyšší teploty, než v Česku bývají. Jelikož se jedná o plazy, se zimou se jejich aktivita snižuje," vysvětluje Kynšt. To se odráží na jejich stravovacích návycích a pohyblivosti. Hýbají se i jí méně.

Návštěvníci často nevěří, že je aligátor Libor skutečný. "Hází po něm různé předměty a snaží se ho vyprovokovat. To mělo bohužel i za následek ztrátu oka aligátora Libora," říká Kynšt. Nad výběhem je proto nainstalovaná kamera, která vše snímá.

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě