Záchrana ohrožených druhů

Navzdory protestům v Indonésii pokračuje vypalování deštných pralesů. Velké společnosti tak získávají plochu pro plantáže palmy olejné.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Navzdory protestům v Indonésii pokračuje vypalování deštných pralesů. Velké společnosti tak získávají plochu pro plantáže palmy olejné. Její plody se používají k výrobě oleje, jehož spotřeba ve světě roste. Kvůli tomu mizí přirozené prostředí pro ohrožené druhy. Dopadům se na Borneu věnují i čeští vědci.

Barbora ŠÁMALOVÁ, redaktorka:
Krátce před západem slunce se ukládají ke spánku. Kahau nosatí žijí v pralesech a magrovech výhradně na Borneu. Stanislav Lhota je tu studuje už 11 let.

Stanislav LHOTA, vědecký pracovník zoo v Ústí nad Labem:
Jde o nejrychlejš ubývajícího primáta, nebo o jednoho z nejrychlejš ubývajících velkých savců na Borneu a podstatná část pralesů podél velkých řekl je určena ke změně funkce, budou se tam stavět průmyslové komplexy, budou se tam zakládat plantáže, stavět obytné čtvrti.

Barbora ŠÁMALOVÁ, redaktorka:
Palma olejná ohrožuje mnoho druhů nejen v Indonésii. Společnosti vypalují pralesy a rozšiřují plantáže. Česká televize natočila požár na pozemku jednoho z největších světových výrobců palmového oleje.

Stanislav LHOTA, vědecký pracovník zoo v Ústí nad Labem:
Byl to Wilmar, jedna z prvních firem, která se zavázala k tomu, že nebude odlesňovat formou vypalování pralesa. I firmy, které jsou považované za nejzodpovědnější, stále využívají tu techniku vypalování.

Barbora ŠÁMALOVÁ, redaktorka:
Po zaslání záběrů společnost požár popřela s odkazem na satelitní snímky, ty ale zachytí jen velký oheň, který se vymkl kontrole. K podchycení záměrného vypalování pralesa nestačí.

redaktor /citace: tiskové oddělení společnosti Wilmar International ve zprávě pro ČT/ /Zdroj: Česká televize/:
"Wilmar striktně dodržuje politiku nevypalování pralesa."

Barbora ŠÁMALOVÁ, redaktorka:
Stromy, na nichž kahau žijí a hledají potravu, umírají. Jak na tom populace je, ukáže letošní sčítání, které taky povedou Češi. Část projektu se realizuje tady v těžce přístupném terénu v husté džungli mangrovu, které z Bornea mizí ještě rychleji než deštné pralesy.

Tomáš KOUBEK, botanik, Přírodovědecká fakulta UK:
Dá se zjistit, který oblasti obsahujou nejzajímavější mangrovy pro kahou nosatýho, z toho nutričního hlediska. Čili dá se potom třeba říct, která oblast by měla bejt chráněná.

Barbora ŠÁMALOVÁ, redaktorka:
Výzkum opic je jenom částí rozsáhlého programu za záchranu Balikpapanského zálivu. Češi na něm spolupracují s Indonésany a odborníky z celého světa. Tahle tvář je jeho maskotem. Barbora Šámalová, Česká televize, Borneo.       

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě