Babu zamířila do Skotska

Babu zamířila do Skotska

V pondělí 3. prosince 2018 opustila naši zoo samice medvěda malajského Babu, která se u nás před sedmi a půl lety narodila. Jejím novým domovem se stala skotská Zoo Edinburgh.

Před cestou probíhala dlouhá jednání, takže po rozhodnutí koordinátora EEP si Babu musela na transport několik měsíců počkat. Problém byl v tom, že Zoo Edinburgh měla dva samce, takže museli nejdříve jednoho přesunout do Zoo Arnhem, aby získali místo právě pro naši samici Babu. Jelikož se jednalo o poměrně složité transporty, naplánovali jsme je společně. Před transportem jsme samozřejmě museli splnit všechny veterinární požadavky, aby byla Babu do země puštěna bez problémů. Museli jsme udělat bakteriologické a parazitologické vyšetření trusu, zároveň jsme museli doložit vakcinační schéma, především se jednalo o vzteklinu. Na základě našeho potvrzení vydala skotská strana speciální dokument povolující transport, neboť Skotsko si pečlivě hlídá potencionální zavlečení vztekliny do země. Pak již zbývalo jen sladit přesuny – přepravní společnost převezla jednoho samce z Edinburghu do Zoo Arnhem a pokračovala s prázdnou bednou k nám do Ústí nad Labem. V pondělí 3. 12. jsme ráno Babu uspali, následně jsme ji naložili do bedny a po probuzení se vydala na dalekou cestu. V Edinburghu na ní čeká samec Rotana, který pochází z volné přírody a jeho věk je odhadován na 15 let.

Chov medvědů malajských se v naší zoo datuje k roku 1987, kdy k nám přišla skupina těchto zvířat přímo z Vietnamu. Některá z nich se následně dostala i do dalších zoo České republiky (Zoo Olomouc či Jihlava). Jak se ukázalo, odchovy tohoto druhu jsou poměrně vzácné. U nás se za dobu chovu narodila celkem čtyři mláďata; první byla v roce 1993 samička Bora, která odešla do Zoo Frankfurt, druhým byl sameček Cecil (1997), který putoval do Zoo Záhřeb. Matkou obou mláďat byla samice Mišutka, která v roce 2002 uhynula, a poté nastala přestávka až do příchodu nového mladého páru z Zoological Gardens Union of Myanmar v roce 2006. Dostali stylová jména Myanmar a Barma a jejich prvním mládětem byla právě samička Babu. Druhé mládě se narodilo letos v únoru, je to opět samička a jmenuje se Batu.

Dle sdělení našich zahraničních kolegů se Babu zhruba po 28 hodinách jízdy dostala do svého nového domova. Transport přečkala v pořádku a po vypuštění z transportní bedny se s chutí pustila do připraveného krmení. Jsme rádi, že se samice odchovaná v naší zoo zařadí do chovného programu, protože v Evropě je pouze 19 institucí, které tento druh chovají. Navíc je řada jedinců již přestárlých a neschopných reprodukce, takže mláďata jsou velkou vzácností. Od roku 2011, kdy se Babu narodila, nebyl zaznamenán jediný odchov, až po dlouhých sedmi letech se narodilo jedno mládě opět u nás (samička Batu), jedno mládě v Tierparku Berlin a před půl rokem mládě v Zoo Chester.

zveřejněno: středa 5. prosince 2018 | V. Vrabcová

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě