Máme nového irbise

Máme nového irbise

Irbisové, někdy označovaní jako sněžní levharti, žijí ve vysokých nadmořských výškách v pohoří Himálaj a střední Asii. Mají dlouho hustou srst, mohutné tlapy a dlouhý ocas, který jim pomáhá držet rovnováhu při lovu na horských hřebenech.

Chov tohoto druhu v naší zoo započal v roce 2006, kdy přišla samice Nima ze Zoo Krakov a samec Makan z plzeňské zoo. O dva roky došlo k výměně samců se Zoo Jihlava a Makana nahradil zkušený samec Salwin, se kterým Nima vytvořila harmonický pár. V roce 2009 se stali rodiči samice Nangy a o dva roky později se narodil samec Panja. Po ročním přerušení chovu dorazila dvojice mladých irbisů, a to v roce 2017. Zatímco samec Deleg po několika měsících odcestoval do jiné zoologické zahrady, samec Dipendu uhynul letos v červnu po závažném gastroenterologickém onemocnění.

Nový irbis jménem Cristi se narodil 17. května 2019 v italské zoologické zahradě Parco Faunistico La Torbiera. Příchod byl naplánován na dobu jeho pohlavního dospívání, aby nemohlo v jeho rodišti dojít k páření sestry. Po nezbytných vakcinacích a příslušné administraci se mohl vydat na desetihodinovou cestu do nového domova. První okamžiky trávit v transportním boxu a nahlížel do své expozice, poté se osmělil a zamířil prozkoumat nové prostory. Ty bude obývat prozatím sám, na začátku nového roku plánujeme transport mladé nepříbuzné samice z jiného evropského chovu, se kterou by v budoucnu měl vytvořit nový chovný pár.

zveřejněno: pátek 30. října 2020 | Matěj Kynšt

foto

zimní sezóna: listopad - únor

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: listopad - únor

100,- Kč Dospělí:

50,- Kč Děti, studenti, důchodci:

270,- Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě