Zoo Ústí nadl Labem Zoo Ústí nadl Labem

Mláďata v pavilonu exotária

Mláďata v pavilonu exotária

V posledních týdnech se naše zoo může pochlubit řadou přírůstků, konkrétně třeba u lenochodů dvouprstých a tamarínů bělohubých. Oba druhy mohou návštěvníci najít v horním patře pavilonu exotária.

Naše chovná skupina lenochodů byla přemístěna do zadní části pavilonu, kde mají k dispozici prostornou vnitřní i venkovní expozici. Momentálně zde chováme trio mladých zvířat, jedním je pětiletý samec Olé, který pochází z německé Zoo Mnichov, a dvě samice odchované v naší zoo. Čtyřletá Lindo ještě mláďata neměla, ale šestiletá Asombro se stala matkou již podruhé. Odchov probíhá bez problémů, mládě si na břiše samice hoví jako v postýlce. K pozorování je nutná trpělivost, neboť mládě všímaví návštěvníci zaznamenají většinou při pohybu samice, popř. když v srsti matky vykukuje nějaká končetina nebo čumáček. Lenochody chováme v naší zoo od roku 1999, první mládě se narodilo o dva roky později. Pravidelnými odchovy těchto chudozubých savců se naše zoo řadí mezi evropskou špičku. Kromě této skupinky chováme ještě další čtyři jedince (jednoho samce a tři samice), které označuje jako „geronti“, neboť jsou to zvířata s věkovou hranicí okolo 30 let. Jsou umístěna v zázemí zimoviště, kde je jim věnována patřičná péče.

Také u tamarínů bělohubých se nejedná o první odchov mladého páru, premiéru si odbyli již v loňském roce. I když tento druh (stejně tak jako další drápkaté opičky) chováme již řadu let, tuto novou rodičovskou dvojici jsme sestavili v roce 2017. Letos samička porodila přesně na Mezinárodní den dětí, tedy 1. června, dvojčata, což je počet u tamarínů poměrně běžný. Je také obvyklé, že krátce po porodu přebírá funkci opatrovatele samec, ale u tohoto páru pozorujeme trochu jiné chování. Samice je úzkostlivá a první dny se o mláďata stará sama. Samci je začala půjčovat až zhruba po týdnu. Velice nás těší, že se do péče již zapojuje i mladý sameček narozený v loňském roce, protože to je předpoklad, že se po odsunu z naší zoo stane také dobrým otcem. Malé tamaríny, kteří vypadají jako malé šedivé myšky, mohou návštěvníci zoo pozorovat na zádech některého ze tří členů rodinky. Nebude to ale dlouho trvat a budou v expozici dovádět samostatně.

 

zveřejněno: pátek 21. června 2019 | V. Vrabcová

foto
foto
foto

zimní sezóna: listopad - únor

od 9.00 do 16.00 h Pokladna zoo:

horní vstup uzavřen

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

V březnu je horní pokladna otevřena pouze během víkendů.

více

zimní sezóna: listopad - únor

100,- Kč Dospělí:

50,- Kč Děti, studenti, důchodci:

270,- Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě