Netradiční chutě pralesa

Netradiční chutě pralesa

Sobota 18. srpna bude v mnoha českých a slovenských zoologických zahradách sdružených v UCSZOO patřit tropickým pralesům, jejich obyvatelům a hrozbám, které pro ně znamená neuvážená lidská činnost. Ani naše zoo nebude výjimkou.

Program začne u pavilonu šelem ve 12.30 hodin křtinami mláděte medvěda malajského. Malá samička přišla na svět již 16. února, ale jako všechna medvědí mláďata, která se rodí malá a nemohoucí, byla první týdny a měsíce života závislá na péči matky, obratnost a zkušenosti získávala postupně. Nejprve trávila čas pouze ve vnitřní expozici, ven jsme ji pustili v okamžiku, kdy jsme si byli jistí, že zvládne pohyb v členitém výběhu. Ukázala se jako velice zvídavé a odvážné mládě s průzkumnickými sklony, takže již po několika málo dnech začala lézt až do korun stromů a pohybovat se na tenkých větvích cca 10 metrů nad zemí. Vzhledem k tomu, že se jedná o odchov celoevropského významu (je to jediné mládě, které se po sedmi letech v Evropě narodilo), rozhodli jsme se, že jí oficiálně vybereme jméno a pojmenujeme, byť od tohoto trendu v poslední době ustupujeme.

Výběr kmotra padl na známého a oblíbeného herce Martina Dejdara, neboť se mimo jiné angažuje v kampani upozorňující na negativa spotřeby palmového oleje a úzce spolupracuje s organizacemi, které se této problematice věnují (sdružení Lestari, Koalice proti palmovému oleji). Kácení pralesa a plantáže palmy olejné jsou důvodem, proč zvířata v Indonésii a Malajsii přicházejí o svůj původní prostor k životu i o zdroje potravy. Termín akce, kterou společně pořádají i další zoo v České republice i na Slovensku, nebyl vybrán náhodně, souvisí s Mezinárodním dnem orangutanů (19. srpna), který v dnešní době upozorňuje hlavně na nebezpečí, které pro tyto lidoopy znamenají plantáže palmy olejné na Borneu a Sumatře. Kvůli palmoolejnému průmyslu se orangutani stali symbolem negativních dopadů na jejich přirozené prostředí, byť se pochopitelně problém netýká pouze jich.

Program bude pokračovat v okolí pavilonu šelem až do 16.00 hodiny. Je připravena celá řada aktivit, které se budou týkat živočichů i rostlin z tropických pralesů a produktů, které tento ekosystém poskytuje. Děti si budou moci ochutnat různé tropické ovoce, podle čichu poznat koření, které všichni používáme v naší kuchyni, ale také se pokusí uhasit požár v pralese, dalekohledem najít zvířata, která v pralese žijí či posbírat plody, které v pralese rostou. Připravena budou také vzdělávací stanoviště, kde zájemci získají spoustu informací o palmovém oleji včetně letáčků a dalších materiálů, mohou se dozvědět, které výrobky palmový olej obsahují a které ne, takže mají možnost výběru, zda přispívat k ničení životního prostředí tropických živočichů. Nebude chybět ani tvořivá dílnička, ze které si děti mohou odnést vytvořené výrobky domů, a prodejní stánek s publikací o našem orangutaním samci Ňuňákovi či s plyšovými zvířátky a řadou dalších suvenýrů, které se váží k tématu dne.

Součástí programu bude také vystoupení hudebně-taneční skupiny Aneboafro, která hraje především africké rytmy. Vystupuje s nimi zpěvák a tanečník Abdul Traore z Mali a zkušené tanečnice, které dokáží uchvátit publikum svojí energií a živelností. Kromě bubnů využívají hudebníci tradiční nástroj balafon, ale také pozoun, elektrickou kytaru a klávesy. Pokud tedy ještě nemáte naplánovaný sobotní program, přijďte k nám do zoo, určitě se nebudete nudit a dozvíte se i něco nového.

zveřejněno: čtvrtek 16. srpna 2018 | V. Vrabcová

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě